Sponsorlu Bağlantılar

Deterjanlardaki fosfat, sulak alan ekosistemlerini bozarak kuş, balık ve diğer canlıların azalmasına ya da yok olmasına neden olabiliyor…

http://media4.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/Ye%C5%9Fil%20Haber/Organik%20Ya%C5%9Fam/tuketim/detox-cleaning-bottles%5B1%5D.hlarge.jpg

Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Topkaya, deterjan üreticilerinin Avrupa’da yüzey sularında, canlıların yok olmasına neden olabilen fosfatı kullanmamalarına rağmen Türkiye’de aynı marka deterjanları fosforlu ürettiklerini öne sürdü.

Fosfatın, sulak alan ekosistemlerini bozarak burada yaşayan kuş, balık ve diğer canlıların azalmasına ya da yok olmasına neden olabileceğini dile getirdi.

Yapılan analizlere göre evsel arıtma atıksu tesislere giren suda bulunan fosfatın yaklaşık yüzde 50’sinin deterjanlardan kaynaklanıyor.

İtalya’da da benzeri bir tespitin yapılmasının ardından fosfat kullanımı yasaklanmış. Topkaya, “Binlerce arıtma tesisine, maliyeti çok yüksek olan, fosfat uzatma tesisi yapacağımıza, Avrupa ülkelerinde  de olduğu gibi, fosfatsız deterjan üretelim ve kullanalım” dedi.

ntvmsnbc