Sponsorlu Bağlantılar

http://www.veteknoloji.com/resimler/haberler/20100920052348_hacker.jpg

Kevin Mitnick: Kanıtlananlar va kanıtlanamayanlar.

Kevin Mitnick: O bir efsane. Ünlü hacker’ın kanıtlanan veya kanıtlanmayan kabarık suç listesi burada.

Kevin Mitnick bir güvenlik uzmanı ve yazar. Kendisi tarihin gelmiş geçmiş en büyük hackerlarından birsi olarak tanınıyor.

Kendisi bir hacker değilim, güvenlik uzmanıyım diyor. Gerçekten de sistemleri hacklemekten ziyade insanları özel bilgilei paylaşmaya ikna ediyor. Bu sayede sayısız sisteme giren Mitnick bir efsane. Kendisi çeşitli suçlardan ötürü hüküm giydiği gibi, suçlandığı ama kanıtlanamayan işler de var.

Bunların arasında en basidi Los Angeles otobüs hatlarında sosyal mühendislik kullanarak ücretsiz gezmesi. En ciddileri arasında ise FBI ajanlarını ekmesi yer alıyor. FBI ajanlarını dinlediği yönündeki suçlamalar kanıtlanabilmiş değil ama dahası var…

İşte kabarık listenin devamı…

Kanıtlanan suçları arasında VMS kaynak kodlarını okumak için DEC sistemlerini hacklemesi ve 160.000 dolar zarara yol açması yer alıyor.

Bununla da kalmayan Mitnick, Motorola, NED, Nokia, Sun Microsystems ve Fujitsu Siemens’ı hackledi. Bir iddiayı kazanmak için IBM minibilgisayarına tam admin yetkisi kazandı.

Kanıtlanamayan suçlamalar arasında ücretsiz telefon görüşmeleri yapmak, Pacific Bell telefon şirketinden teknik rehberler çalmak, Kaliforniya DMV’yi dinlemek, MCI Communications and Digital’den güvenlik yetkililerinin e-postlarını okumak, Santa Cruz Operation, Pacific Bell, FBI, Pentagon, Novell, Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi, Güney Kaliforniya Üniversite’si ve Los Angeles Birleşik Okul sistemlerini hacklemek var.

CHIP Online