Sponsorlu Bağlantılar

I. KELEBEĞİN YAKALANMASI:
Kelebeği uygun bir şekilde (zarar vermeden) yakalaya bimemiz içim ilk önce uygun bir kepçeye ihtiyacımız vardır.Bu kepçeyi kendimiz de imal edebiliriz. İlk önce demir tel veya bakır borudan 60-70cm çapında bir çember hazırlanır ve bu da sapın içersine sokulacağı bir sap kaidesine tesbit edilir. Bu sabitleme kaynak veya kompozit yapıştırıcılarla olabilir. Sap kaidesi ile birlikte hazırlanmış olan çemberin çevresi kadar 10-15cm eninde ekstrafor kesilir ve ekstraforun bir kenarına çember çapının yaklaşık iki katı uzunluğunda düz perde tülü dikilir. Dikilen tül derinliğine doğru bir tor oluşturmak üzere konik olarak kesilir ve birleştirilerek tor oluşturulur. Torun ağzındaki ekstrafor da çemberin etrafına sarılarak dikilir. Sap kaidesine yaklaşık 1m bir sap takıldığında kelebek kepçemiz hazırdır. (Şekil.1.)

wpe8.jpg (33007 bytes)

Sponsorlu Bağlantılar
Şekil.1.

Kelebek yakalamak için kepçemiz hazır olduğunda kelebek yakalamaya başlayabiliriz. Kolleksiyoncular bunun için genelde iki yöntem izlerler. Bunlardan birincisi kelebeği direktolarak doğadan yakalamaktır. Diğeri ise bir Terrarium kurarak ya ergin kelebekten elde edilen, ya da doğadan toplanan yumurt ve/veya tırılların uygun ortamlarda ergin hale ulaştırılması yolu ile sağlanır.
Doğadan ergin bireylerin yakalanmasında yukarda bahsedilen kepçe kullanılır. Kelebek kepçeye hapsedildiğinde kepçenin çemberi kendi ekseni etrafında yarım tur çevrilerek kelebeğin kaçması engellenir (şekil.2) ve torax (gövde) kısmı zedelemeden sıkılarak öldürülür. (şekil.3)

wpe15.jpg (15996 bytes)

Şekil.2.

Sıkılarak öldürülen kelebek zedelenmeden içi pamuk ile döşenmiş olan bir kutuya konur. Burada dikkat edilmesi gereken kelebeğin kutu içersinde hareket etmemesidir, Öldürülüp kutulanan kelebeklerin en kısa zamanda germe işlemine tabi tutulması gerekir çünki uzun süre kutuda kalan kelebekler kururlar ve germe işlemi sırasında kırılabilirler.Kurumuş olan kelebekler dibi pamuk döşeli ve üzerine 4-5 kat kesilmiş kalın kurutma kağıdı serilmiş olan şişelere alttaki pamuk su ile ıslatıldıktan sonra ıslak yüzey ile temas etmeyecek şekilde konup, kapağı kapatılarak bir gece bekletilir ve yumuşayan kelebek germe işlemine tabi tutulur. Arşiv için yakalanan kelebekler ise pelur kağıdından zarflara konarak tahta bir kutu içersinde naftalinlenerek saklanır.
En sağlıklı germe işlemi kelebek yakalandıktan sonra -hava şartlarına da bağlı olarak en geç 12-24 saat sonra yapılır. Kurumamış ve elastikiyetini koruyan dokuları germe işlemi sırasında hareket ettirmek, istenilen formu vermek daha kolaydır.