Sponsorlu Bağlantılar

Tutkunları giderek artan puronun Türkiye’de genellikle el sarımı olanları tercih ediliyor. Kadınlar aromatik ve ince puro içerken, erkekler koyu renk ve kalın olanları seviyor
ESRA AKIN

Önce iş adamlarının elindeydi. Şimdi ise herkesin. Bill Clinton ve Monica Lewinsky’nin oval ofisinde başrollerde yer alan puro şimdilerde bir tutku oldu. Hatta Kanada’nın Halifax şehrinde bir firma Monica Lewinsky adında purolar üretti. Türkiye’yse puroyu klüp başkanlarıyla tanıdı. Alp Yalman’ın ve Ali Şen’in elinden düşürmediği purodan Serdar Bilgili ve Aziz Yıldırım da vazgeçemiyor. Her geçen gün puro kullananların da yaş ortalaması düşüyor. Bu kadar fazla müdavimi olan ürünün anavatanı Küba olsa da bugün Nikaragua, Amerika Birleşik Devletleri’nin Connecticut eyaleti, Honduras, Dominik Cumhuriyeti ve Batı Afrika ülkelerinde puro üretimi ve sarımı yapılıyor.

Gençlerin tercihi Romeo ve Juliet
Dünyanın en çok tercih edilen ve en pahalı puroları arasında Cohiba yer alıyor. 1966 yılında en iyi aromaya sahip ödülünü de alan Cohiba, Batı Afrika ülkelerinden Kamerun’da yetişiyor. Tropikal iklimi seven bu puronun en pahalı çeşidi Esplendidos. Tanesi 198 euro. Cohiba’nın en ucuz çeşidi ise Siglo. Bunun da tanesi de 64 euro. Dünyanın en pahalı purosu olarak kabul edilse de, el sarımı purolar satan Memo’s Cigarette’nin Müdürü Fevzi Gürdil, son yıllarda Romeo ve Juliet’e olan ilginin giderek arttığını söylüyor. Özellikle gençler arasında en çok tercih edilen purolardan biri olan Romeo ve Juliet’in bugün 40 çeşiti ve boyu var. İlk kez 1873 yılında üretilen bu puro içeriğindeki bal, krema ve kakao sayesinde en iyi tat ve kalite ödülünü de aldı. Türkiye’de ise en çok bilinen puro markası Davidoff olsa da Gürdil, Memo’s’da Davidoff’un dışında sadece Küba menşeili markaları sattıklarını belirtiyor. “Müşterilerimiz bizden Küba’da üretilen puroları istedikleri için biz de daha çok bu ürünleri getiriyoruz. Davidoff Dominik menşeili bir ürün bu nedenle çok fazla tercih etmiyoruz” diyor. Memo’s ayrıca özel sarım tutkunu müşterileri için de Nikaragua’da üretilen Carlos Tarano purolarını getiriyor. Bu puroyu sadece Memo’s da bulabileceklerini belirten Gürdil, “Bunun dışında Hoyo de Monterrey, Monte Cristo ve Cohiba’nın el sarımı purolarını satışa sunduklarını” söylüyor.

Kadınlar aromatik seviyor
Her sene puroseverleri ve puro üreticilerini biraraya getiren, “Big Smoke” organizasyonunda kadınların daha çok küçük ve aroması belirgin olan aromatik puroları tercih ettiği, erkeklerin ise büyük ve kalın olanları özellikle de elde sarılanları tercih ettiği ortaya çıktı. Kadınlar daha çok Petile, Robusto ve Panatela gibi aromatik olanları tercih ederken, erkekler ise daha çok Churchill içmeyi seviyorlar. Aylık puro dergisi ‘Cigar Aficionado’ ise yüzyılın en değerli puroları arasında Küba’da özel olarak üretilen ve sarılan Double Corona türü “Punch”, “Hoyo de Monterrey” ve Lusitania türü “Partagas”ı en iyi purolar arasında gösterdi.

Giyotinim markalı olsun
Puro tiryakilerinin mutlaka yanında taşıması gereken aksesuvarları var. Giyotin denilen kesici, bazı puraları kesmek yerine delerek içmeyi tercih edenler için delici, taşıma kılıfı ya da kutusu. Genellikle giyotinlerin gümüş olanları tercih edilse de Memo’s da aksesuvarlar da satan Fevzi Gürdil, özellikle Dupont markasının çok fazla tercih edildiğini söyledi.

Alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor… Puroyu almadan önce mutlaka kutusunu açmanız gerekiyor. Kutusunu açtıktan sonra baş ve işaret parmağınızla puroyu nazikçe tutun ve hafifçe sıkarak içinin dolu olup olmadığını kontrol edin. Aldığınız puronun çatlak ya da yırtığının olmaması da çok önemli. Bu yüzden dış sarımını da mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor.

İçim kuralları Puro’nun açık olan kısmı yakılıyor. Kapalı kısmı ise giyotin denilen aletle 2- 3 mm kadar kesiliyor. Yakım işleminde kesinlikle gazlı çakmak, ya da mum alevi kullanılmıyor. Puroyu kibritle yakmak isteyenler, özel üretilen uzun kibritleri tercih etmeliler. Kibrit kullanmayanlar içinse en iyisi büton gazlı çakmak. Puroyu yaktıktan sonra uzun siyah halkanın oluşması gerekiyor. Bu halka oluştuktan sonra, puroyu ağıza almak gerekiyor. Puronun küllerini de sigara gibi sık sık kül tablasına silkmek gerekmiyor. Küller belli bir uzunluğa geldikten sonra bu işlemi yapmak gerekiyor.

İyi marka puro takımı 2 milyarı geçiyor
Taşıma kılıfı deri 1.5 milyara kadar çıkıyor
Giyotin (Dupont) 700 milyona kadar çıkıyor
Carlos Tarano puro (adet) 20 milyon lira
Fonseca (adet) 50 – 128 dolar
Romeo ve Juliet puro (adet) 25 – 128 dolar
H.Y Monteley (adet) 25 milyon lira
Monte Cristo (adet) 7.5 – 20 milyon lira
Davidoff puro (adet) 132 – 333 dolar