Sponsorlu Bağlantılar

Windows XP CD sinde NTLDR Dosyasını Nasıl Geri Yüklerim

Bios, BIOS da Advanced BIOS Fautures, boot, cd boot, CD den önyükleme, CD’den BOOT ayarlama, Ctrl+alt+delete, f12, Firs Boot Device, I386 klasörü, Ntdetect.com, NTDETECT.COM dosy, NTLDR, NTLDR Dosyasını Nasıl Geri Yüklerim, ntldr download, NTLDR eksik, ntldr eksik hatası, ntldr eksik sorunu, ntldr eksik xp, ntldr hatası, ntldr hatası düzeltme, ntldr hatası giderme, ntldr hatası nasıl düzeltilir, ntldr hatası nedir, ntldr is missing, ntldr ne demek, ntldr nedir, ntldr ntdetect, ntldr ntdetect.com, ntldr xp, repair, windows, Windows CD, windows NTLDR eksik, Windows XP CD sinde NTLDR Dosyasını Nasıl Geri Yüklerim, windows xp recovery console, xp CD den önyükleme, xp Komut satırı, xp NTLDR eksik, xp repair

NTLDR Eksik Yöntem 1

Sadece 2dakikada NTLDR hatasından kurtulun…

Her ne kadar xp kullanılarının sayısı azalsada yine büyük bir kitle oluşturuyorlar.

Küçük basit bir virüsün bile kolayca yapabilecegi ve en sinir bozucu sorun olarak karşımıza çıkar. NTLDR hatası. Bugun yine forumda görmem üzerine konuya deginmek istedim. Basit 1kaç dakikada sorunu nasıl çözecegimiz anlatıcagım.

Öncelikle buraya tıklayarak 543 k lık dosyamızı indiriyoruz.

Daha sonra indirdigimiz dosyadan Format Tool Programını açıyoruz ve USB sürücümüzü seçip DOS Başlangıç diski oluştur a tıklayarak indirdigimiz klasör içindeki DOS DOSYASI klasörünü programa gösterip TAMAM diyoruz. ve BAŞLA ya tıklıyoruz.

NTLDR Dosyası Eksik

DOS başlangıç diskimizi oluşturdak sonra Programı kapatıyoruz.

NTLDR Dosyası Eksik

Şimdi İndirdigimiz dosyadaki NTLDR’İ çalıştırıyoruz ve USB sürücümüzü Seçip Tamam Ardından KAYDET butonuna tıklıyoruz.

NTLDR Dosyası Eksik

Şimdi tek yapmamız gereken sistemizi USB bellekden açmak. Bunun için kendi BIOS’umdan F10 (yada delete) ile Boot Option giriyorum ve USB Disk’i seçiyorum.

NTLDR Dosyası Eksik

USB den başlangıcımız yaptıkdan Sonra aşagıdaki gibi bir ekran karşımıza geliyor. Yukardada yazdıgım gibi Y tusuna basıp CTRL + ALT + DEL ile sistemi tekrar başlatıyoruz.

Tekrar sistemimiz başlarken aşagıda ekran geliyor ve SIRA ile seçenekleri deneyerek NTLDR hatasından kurtuluyoruz…

NTLDR Dosyası Eksik

NTLDR Eksik Yöntem 2

Windows XP CD’ sinde NTLDR Dosyasını Nasıl Geri Yüklerim

Bu hatanın kısaca çözümü şu şekildedir.

Bilgisayarınız açıldığında Karşınıza;

NTLDR eksik

Ctrl+alt+delete Yeniden başlat

Şeklinde bir hata çıkıyor ise aşağıdaki yolu izleyerek bu sorunu çözebilirsiniz ;

Öncelikle bilgisayarımızına bir Windows CD’si takıyoruz.

Daha sonra biosunu CD’den Boot edecek şekilde ayarlıyoruz. (Bazı anakart modelleri için BIOS ayarlarını değiştirmeden bilgisayarımızın ilk açılışta örn; Boot Selecet F12 gibi kısayollar kullanarak BIOS ayarlarımızı değiştirmeden direk olarak CD sürücümüzü Boot edebiliriz, Burada F12′yi örnek olarak verdim bu tuş anakart modelinize göre değişir.)

CD’den BOOT ayarlamak için

Bilgisayar açılırken DELETE tuşuna bas

NTLDR Dosyası Eksik Hatasının Çözümü

BIOS da Advanced BIOS Fautures e gir

NTLDR  Dosyası Eksik Hatasının Çözümü

Firs Boot Device yazan yere gel CDROM yap (veya benzeri DVD vs.. gibi)

NTLDR  Dosyası Eksik Hatasının Çözümü

Klavyeden F10 bas gelen soruyada Y tuşuna bas. bilgisayar tekrar restart atacak

Bilgisayarımızın CD’den boot etmesini sağladıkdan sonra “CD den önyükleme için bir tuşa basın..” yazısı karşımıza çıkacaktır. Burada bi tuşa basarak CD’den kurulum işlemine başlarız.

Windows kurulum için gerekli dosyaları yükledikden sonra karşımıza çıkan ekranda R tuşuna basarız. Bu tuş REPAIR anlamına yani onarma anlamına gelir. Bundan sonraki adımda C tuşuna basılır.

Son yaptığımız işlemden sonra karşımıza Siyah Beyaz yazıların olduğu MSDos ekranı çıkacaktır. Şimdi ekranda C sürücüsünün Root klasörüne geçilir. Şimdiki adımda bilgisayarımızda eksik yada zarar görmüş olan ve Windows Cd’mizin içindeki I386 klasörünün içerisinde yer alan NTLDR ve NTDETECT.COM dosyalarını bilgisayarımıza kopyalama işlemini yapıcaz.

Cd Rom sürücümüzün ” F: ” olduğunu var sayarsak. Komut satırına önce Copy f:\\I386\\NTLDR daha sonra Copy f:\\I386\\NTDETECT.COM komutlarını yazarak sağlam dosyaları bilgisayarımıza kopyalarız.

ntldr eksik  hatası

Bu işlemden sonra bilgisayarımızı komut satırına EXIT yazarak yada Ctrl+Alt+Delete yaparak yeniden başlatırız.

Sorunumuz büyük ihtimalle çözülmüş olacaktır. Eğerki bilgisayarımız yeniden başlarken BOOT.ini eksik gibi bir uyarı verirse BOO.INI dosyasını yeniden oluşrumamız gerekmektedir. Bunun içinse C: sürücüsünün root klasöründe BOOT.INI adında bir metin dosyası oluşturmanız ve içine aşağıdaki satırları girmeniz gerekiyor. Kaynak (Serdar Avcı)

Kod:

[Boot Loader]

timeout=5

Default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\\WINNT

[Operating Systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\\WINNT=”Micros oft Windows XP

Professional” /fastdetect

C:\\=”Microsoft Windows 98″