Sponsorlu Bağlantılar

Photoshop Ders-4 Resim kesme işlemi

Arkadaşlar bu dersmizde photoshopla bir resimden istediğimiz bir kısmı kesme işleini öğreneceğiz bunun için ilk olarak kesme araçlarını tanıyalım..

Sponsorlu Bağlantılar


Lasso Tool : Bu araç ile serbest seçimler yapabiliriz. Fare (Mouse) hareketlerimiz ile istediğimiz bölgeyi seçip, uygulamak istediğimiz işi, uygulayabiliriz.


Polygonal Lasso Tool : Bu araç ile tek tek tıklayarak seçim alanınızı oluşturabiliriz. İki tıklamanız arasındaki noktaları birleştirecektir, böylece daha da rahat seçim yapabileceksiniz.İlk tıkladığınız nokta ile, son tıkladığınız noktayı da birleştirince seçiminiz oluşacaktır.


Magnetic Lasso Tool : Bu araç ile, faremizi (mouse) seçmek istediğimiz alan sınırlarında dolaştırıyoruz, ve aracımız, adından da anlaşıldığı gibi sanki mıknatıs gibi, sınırları kendisi seçiyor.

İpucu1: Magnetic lasso tool ile seçim yaparken, renklerin birbirine karıştığı yerlerde ya da köşelerde, tıklayarak, seçiminizi daha düzgün hale getirebilirsiniz.

İpucu2 : Kesme işlemlerini yaparken, diyelim ki fazla ya da az bir alan kestiniz. Hiç kasmayın. Tekrar kesme aracınızı alın, shift tuşuna basılı tutup alanınızı genişletin ya da alt tuşuna basılı tutup, fazla seçtiğiniz alanı kesin.

Şimdi uygulamaya geçelimmmmm….
Şimdiki resmimiz diğer deslerimizdeki resimlerden farklı olsun. Ben bu resmi seçtim..

İlk olarak kesme yapacağımız resmimizi açıyoruz. Magnetic Lasso tool ile resmimizi dikkatlice kesiyoruz. (not: saçlar gibi bazı özel bölgelerin kesim işlemi daha hassas yapılabilmektedir. İleriki derslerimizde bu konuda bilgi verilecektir) Resmimizi keserken dikkat edeceğimiz hususlara tekrar değinelim:
-Magnetic Lasso Tool’ un otomatik ayırt edemediği bölgelerde kesilecek kısımlarda uygun bölgeye mouse ile tek tıklama yaparak kesme işlemini daha düzgünleştirebilirsiniz
-Fazlalık ve eksik kısımlar ipuçlarında anlatıldığı gibi shift ve alt tuşları uygun hale getirilebilir.

Magentic lasso tool kesme işlemi ile kesilecek yerler şekildeki gibi belirlendikten sonra (aşağıdaki resimde olduğu gibi) Üst menüden EDIT—-COPY yada ctrl ve C tuşu ile bilgisayar hafızasına kesilen bölge kaydedilir.

FILE— NEW ile yeni bir sayfa açılarak EDIT—- PASTE yada ctrl ve V tuşu ile kesilmiş bölge yeni sayfaya kaydedilir…

Layers penceresine bakarsanız resmimizde 2 layer olduğunu görebilirsiniz. (Layer penceresi gözükmüyorsa WINDOW—-LAYERS ile aktifleştirebilirsiniz).. Birinci layer background, 2 layer ise kestiğimiz kısım… Background layerine gelerek sağ tıklıyoruz ve DUPLICATE LAYER tıklıyoruz. Bu işlemle kilitli olan background kilitli olmayan bir kopyasını yapmış oluyoruz. Artık kilitli olan background işimize yaramadığı için sağ tıklayarak DELETE LAYER ile bu layeri siliyoruz.

Kopyasını oluşturduğumuz layer üzerine gelerek sağ tıklıyoruz ve aşağıdaki şekilde olduğu gibi “BLENDING OPTIONS” a tıklıyoruz.

Buradan açılan menüde şekilde görüldüğü gibi OPACITY kısmında %100 olan kısmı sola çekiyoruz yani resmin backgroundunu tamamen trasparan yapıyoruz. Bu şekilde resmimizi kaydederseniz tamamen tranparan olur. Yanlız resmi kaydederken “.gif” olarak kaydetmeyi unutmayın…. JPEG olarak kaydederseniz resminizin background’u tranparant olmazz..

Kaydettiğiniz resmi isterseniz başka bir resim üzerine yapıştırabilirsiniz… Eger yapıştırdığınız resmin boyutları büyük yada küçük olursa uygun boyuta getirmek için EDIT—– FREE TRANSFORM ile rahatlıkla bunu gerçekleştirebilirsiniz…

İşte ufak bir uygulaması…. Baya romantik oldu… Hadi artık forumdas.com photoshop çalışmaya yaww daha neler neler var kaçırmayınn

ALINTI