Sponsorlu Bağlantılar
alt

Google’ın yeni DNS hizmetiyle YouTube ve diğer yasaklı sitelere girişin yolu ardına kadar açılıyor!
Google interneti hızlandırıyor, hem de yarın öbür değil; hemen! Sayfaların yüklenirken sürünmesine sebep olan sorun ortadan kalkıyor: Google DNS sistemini duyurdu!
Domain Name System yani alan adı sistemi internetin anahtar parçalarından birisini oluşturuyor. İnternet bağlantısında yaşadığımız çoğu sıkıntının sebebi de DNS sorunları. Yüksek bağlantı hızına karşın tıklanan internet sayfalarının bir türlü yüklenememesinin en büyük sebebi bu.

Google interneti bütün

dünya için hızlandıracak bir hizmete imza atıyor ve DNS hizmeti sunmaya başlıyor. Google kendi DNS hizmetinin sorunları çözeceğini ve çok hızlı çalışacağını belirtiyor.
Alan adı sistemi,

internet üzerinde rakamlarla ifade edilen IP adreslerine, tarayıcıya isim yazarak ulaşılabilmesi için çeviren hizmet. Adres tarifi yapan bu hizmet, internetin temel taşlarından birisi. DNS’i aşarak sörf yapmak mümkün ama bunun için her sitenin IP adresini bilmek gerekiyor. Bu da pratikte mümkün değil, bu iş için DNS var.

Google’ın halka açık DNS sunucu hizmeti, Google’ın araştırmaları sonucunda internet kullanıcılarının yaşadığı en büyük sorunlardan birisinin DNS’ler yüzünden yaşandığını ortaya koyması sonucunda alınan bir karar olmuş.

Google’ın DNS adresleri8.8.8.8 ve 8.8.4.4, bunu bilgisayarınızdaki ağ bağlantılarına sağ tıklayıp özellikler menüsü altından TCP/IP Protocol kısmının gelişmiş ayarları altında görebilir ve değiştirebilirsiniz.

Bu DNS sunucularının bir diğer ilginç yanı da YouTube gibi yasaklanan internet sitelerini açabilmeleri. Yani Google internet yasaklarının çevresinden dolaşmak için de bir
araç sunuyor. Kullanıcıların pek çoğu zaten yasağı aşmak için farklı DNS’ler kullanıyordu ama Google’ın kendi DNS’leri toplu bir çözüm sunuyor.

Peki DNS adreslerini Google’dan kullanarak internet sörf bilgilerimizi Google’ın eline vermiyor muyuz?

Google’ın bu konuda yaptığı açıklama ve kullanım şartları belli: Kalıcı kişisel bilgi depolanmıyor.

Google’ın detaylı açıklaması şu şekilde:

“Google Public DNS’i interneti hızlandırmak için yaptık. Sorunları belirleyip çözebilecek kadar bilgi toplamak istiyoruz. Google Public DNS kişisel olarak tanımlanabilecek bilgileri kalıcı olarak depolamaz…”

Google Public DNS’te iki kayıt dosyası vardır: Kalıcı ve geçici. Geçicide kullanıcıların IP adresleri depolanır ve böylece DDoS saldırıları gibi sorunlar tespit edilebilir. Bu kayıtlar 24-48 saatte bir silinir.

Kalıcı kayıtlarda kişisel bilgi tutulmaz, şehir-metro seviyesinde bölge bilgisi toplanır. Bu bilgi yine internet sorunlarının analizi ve Google Public DNS‘in önbelleklemesi, interneti hızlandırması için gereklidir. Bu kayıtlar başka kayıtlarla karşılaştırılmaz ve çapraz analizde kullanılmaz. Kişisel bilgileriniz ile alaka kurulmaz ve internet aramalarınız ya da Google reklamları için toplanan bilgiler ile birleştirilmez. Bu bilgiler 2 hafta tutulur, rastgele seçilen küçük bir numune ise kalıcı olarak depolanır.”

Adım adım YouTube’a giriş

alt

Rehberimize Windows 7 ile başlıyoruz, ufak farklar dışında bütün ayarlar, bütün Windows sürümlerinde aynı.

alt

Başlat’a ve ardından Denetim Masası’na tıklıyoruz..

alt

Buradan Ağ ve İnternet altında Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle seçeneğini seçiyoruz

alt

Sol üstten Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin bağlantısına tıklıyoruz..

alt

Biz kablosuz ağdan bağlandığımız için bu seçeneği seçtik, internete bağlandığınız bütün ağlar için bu rehberde yaptıklarınızı tekrarlayın. Böylece bütün bağlantılarınız Google DNS üzerinden olur.

alt

Sağ tık ve Özellikler

alt

Burada Internet Protokolu Sürüm 4’ü görüyor ve özelliklerine giriyoruz

alt

Buradaki tablolar boştayken ayarlar otomatik. Sizin tablonuzda değerler varsa, bunları mutlaka bir kenara yazılı olarak not alın. Yanlış yaparsanız bağlanabilmek için tekrar girmeniz gerekecek.

alt

Sadece DNS ayarları kısmına 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 değerlerini giriyoruz.

alt

Çıkarken ayarları doğrula seçeneğine ve sonra tamama tıklıyoruz.

alt

Tekrar tamam ile çıkıyoruz

alt

Hata yok, ayarlar uygulanıyor. Dokunmadan bekleyin.

alt

Sorun gidericiyi kapat diyoruz

alt

Eğer sorun giderici karşımıza çıkmazsa ağ bağlantısı üzerine sağ tıklayıp tanıla seçeneğini seçiyor ve ağın tanınmasını sağlıyoruz.

alt

Bağlantımız çalışıyor görünüyor

alt

Şimdi www.youtube.com yazıp YouTube’a girme zamanı. Harika! YouTube tıkır tıkır açılıyor.

Adım adım YouTube’a giriş Windows Xp AnLatımı !

alt

Windows XP’de masaüstünde veya Başlat altında Ağ Bağlantı’larına sağ tıklayarak başlıyoruz

alt

Özelliklere tıklıyoruz

alt

Yerel Ağ Bağlantısına sağ tıklayıp özelliklere giriyoruz

alt

Burada ortadaki kısmı aşağı kaydırdığımızda TCP IP kısmını buluyor ve özelliklere tıklıyoruz.

alt

Karşımıza çıkan penceredeki bütün ayarları not alıyor ve sadece DNS’leri değiştiriyoruz. Rehberin kalanı ufak isim farklılıkları hariç aynen geçerlidir, sorun yaşarsanız ayarları eski haline getirmeden önce yerel ağ bağlantısına sağ tıklayıp onar demeyi ve daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin. Güle güle kullanın.