Sponsorlu Bağlantılar

Arabanın en büyük zararı egzozundan çıkan duman nedeniyle hava kirliliği meydana geliyor ayrıca arabanın bir diğer zararıda yılda yüzbinlerce insanın trafik kazalarından ölmesine neden oluyor

Arabalar insanlara büyük ulaşım kolaylığı getirmişlerdir. Ulaşım demek bir yerden bir yere gidebilmek demektir. Arabalardan daha doğrusu motorlu taşıtlardan önce at arabaları vardı. Ancak bu at arabaları hayvan gücüyle hareket ettiği için bu taşıtlar sınırlı şekilde insanları taşıyabiliyorlardı.

Arabaların insanları bir mesafeden bir mesafeye taşımada büyük bir önem kazanmıştır. Arabalar ile insanlar günler, haftalar süren mesafeleri bir kaç saatte alabiliyorlar. Sadece insanların taşınmasında değil insanların ihtiyaçlarının yani mektupların, eşyaların, gıda maddelerinin ve diğer maddelerin taşınarak ulaşımlarının gerçekleştirilmeside çok önemlidir.

Arabaların sağladığı bu kolaylık ve yararların peşi sıra zararlarıda vardır. Arabalar hareket etmek için bir motora ihtiyaç duyarlar. Bu motorların icadından günümüze mazot (benzin) ile çalışmaktadırlar. Bu benzini yakarak motorlar içerisinde bulunan silindirler hareket ederler. Bu silindirler tekerleklerin dönmesini sağlayarak arabanın hareket etmesini sağlar. Yakılan benzin açığa karbon dioksit CO2 gazının açığa çıkmasına ve havaya karışmasına neden olur. Karbon dioksit gazı hava kirliliğinin ve ozon tabakasının delinmesinde önemli role sahip olan zararlı bir gazdır. Günümüzde dünya üzerinde yüz milyonlarca araç bulunuyor ve bu araçların neredeyse hepsi ya mazot yada gaz ile hareket etmekte ve havaya her gün milyonlarca metreküp karbon dioksit gazı karışmakta. Böylece hava kirlenmekte kalmıyor, bunun yanı sıra ozon tabakası inceliyor ve deliniyor. Bunun sonucunda ise güneş ışınları dünyayı daha çok ısıtıyor dünyanın ısı dengesi bozularak, küresel ısmanın oluşmasına sebep oluyor.

Arabanın zararları

  • Araba egzosundan çıkan zehirli gazlar havanın kirlenmesine neden olur
  • Havayı kirleten gaz ozon tabakasını deler ve zararlı güneş ışınları dünyanın dengesini bozar
  • Zararlı gazlar küresel ısınmaya neden olur
  • Zararlı gazlar bir çok hastalığa neden olmaktadır
  • Gürültü kirliliğine neden olur
  • Taşımacılığın arabalarla yapılması sonucunda insan gücüne ihtiyaç duyulmaz ve işsizliğe neden olur
  • Trafik kazalarına neden olur ve her yıl binlerce insan otomobil yüzünden hayatını kaybeder
  • Petrol yüzünden savaşlar ortaya çıkar ve milyonlarca insan ölür
Konu etiketleri: arabanın zararları, arabanın yararları, arabanın zararları maddeler halinde, arabanın yararları ve zararları, arabanın yararları maddeler halinde, arabanın zararları nelerdir maddeler halinde, teknolojinin zararları maddeler halinde, arabanın zararları ve yararları maddeler, otomobilin zararları, arabanın yararları madde, arabanın yararı made made, otomobil yararları ve zararları madde halinde, arabanın yararı ve zararı, araba yarar ve zararları, arabanın yararları ve zararları maddeler halinde,