Sponsorlu Bağlantılar

ceyrek_asirdir_elektriksiz_yasiyorlar13915138270_h1123993.jpg (628×304)

Eskiden daha insan gücüne dayalı bir hayat vardı.. elektrikli aletler yokken kömür ütüleri, elde yıkanan çamaşırlar ve odun fırınları vardı.. aydınlatmada ise gaz lambaları, çıralar ve mum kullanılıyordu..
ihtiyaçlar mübadele usulü giderildiği için herkes sadece ihtiyacı olan şeyi alıyordu..
doğadan aydınlatma,ısınma,ve yemek pişirme alanında daha çok faydalanılıyor, şimdiki elektrikli aletlerin yaptığı işler se insan ve hayvan gücüne dayalı olarak yapılıyordu mum kömür ütüleri gine değişerek olmuştur daha çok çamaşırlar elde yıkanır ve bilek gücüne dayanarak işler haaledilir. buzdolabı yerine buzun yada toprağın altına mağzemeler yerleştrilir ve öyle saklanılırmış.

Eski insanlar elektrik olmadan nasıl yaşıyorlardı?


elektriğin insan hahatındaki kullanım alanları nelerdir?
1- aydınlanma
2- ısınma
3- iletişim
…gibi uzatabiliriz. işte sende elektrik olmadan önce aydınlanmak için mum yada gaz lambası yada daha ilkel olursak meşale yada bildiğin ateş kullanırdık. gibi yazabilirsin.
ısınmak için ateş vs vsbu çıkarttığın listeyi toparlarsın

Eski çağlarda insanlar elektrik olmadan nasıl yaşıyorlardı? 

Elektrik Olmadan Önce İnsanlar Nasıl Yaşarlardı, Neler Yaparlardı? 

İnsanlar gazlı lambalar yakar, ya da mum kullanırlardı ve geceleri öyle aydınlanırlardı.

İnsanlar, haberleşmek için mektup kullanabiliyorlar sadece yani telefon ya da telgraf kullanılamıyorlar.

Bu yine sıkça kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran birçok alet o zamanlar kullanılamıyordu. İnsanlar elektronik aletlerin yani elektrikle çalışan aletlerden mahrum bir şekilde yaşıyorlar buda hayatı bu günkünden daha fazla zorlaştırıyordu.

Telefon yerine mektup vardı. yazıcısız yaşıyorlardı… Zor hayat teknolojisiz hayat. Elektrikler keşfedilmeden önce herkes evinde oturup mum yakıp birbirlerine masal hikâye anlatırlarmış. Erken yatıp erken kalkarlardı. Tabi hayat bugüne göre çok daha zordu o zamanlar.

Eski insanlar nasıl yaşardı? 

Eskiye gözatıldığı zaman eskiden insanlarda evlerde yaşıyordu fakat onların evleri mağaraydı ve eski insanlar doğa yapısı olarak bu evleri hazır olarak bulmuştu. Ayrıca doğa kötü bir mimari olarak değerlendirilir. Çünkü insanlar nasıl yaşayacağını önemsememiştir. Eskiden insanlar mağaranın ne demek olduğunu dahi bilmiyordu ve mağara ile karşılaştıkları zaman sürekli mağara arama arayışlarına girmişlerdi. Çünkü insanlar ozaman sürekli sorun yaşıyorlardı. Mağaralara emekleyerek giriyorlardı, mağarada sürekli duvar çökme sorunu, tavan alçaklığı sorunu yaşıyorlardı. Bu yüzden sürekli kalabilecek farklı yerler arıyorlardı.

Ayrıca eskiden insanlar mağarayı evi olarak benimsediğinden, mağarayı yaşanılabilecek bir ev haline getirirdi. Mesela çocuklara yerde yatmamaları için değişik aletleri kullanarak yatak hazırlar, taş ve ağaç mızraklarını kullanarak bulundukları mağarayı özenle güzelleştirmeye çalışırlardı.

Zaman biraz ilerledikten sonra insanlar mağara yerine kendi evlerini yapmaya başladı. Ev yapmaya başladıklarında ise tek aradıkları şey duvardı. İnsanlar eskiden kayaların arasında geniş çukur bulunan kısımların üstüne çalılardan çatı yaparak yaşamaya başlamışlardı.
Bu şekilde ev yapımı Fransa’da bulunmuştur ve çoğu insan bu eve “Şeytan Ocağı” ismini vermiştir. Çünkü insanlar burada sadece şeytanın ısınabileceğini dile getirmişlerdi.
İnsanlar eğer Atalarının tarihini çok daha iyi bilselerde buranın Şeytan tarafından değil insan eliyle yapıldığını bilebilirlerdi.

 

Eski insanların yaşamı böylece ilerlemeye başlamış ve günümüze kadar gelmişiz. Aslında şuan günümüzde bir çok buluşlar yapılmaktadır fakat bu buluşların %99′u insanlar işine yaramamaktadır. Fakat insanların eskiden buldukları şuan günümüzde işimize yaramaktadır.
İnsanlar ilk ateşi bulmuşlar ve ateşi bulunca ışık ve ısınma aracı olarak kullanmaya başlamışlar.
Zaman ilerledikçe kendilerine ok ve daha gelişmiş mızraklar yaparak avcılığı geliştirmişler. Daha sonra buldukları bitkiler ile tarımı geliştirmişler.

Elektrikli Aletler Keşfedilmeden Önce Hayat Nasıldı?

Elektrik aletler olmadan önce insanlar daha fazla çalışır ve bu yüzden daha fazla insan gücüne dayanan bi yaşam şekli vardı.İnsanlar ömürlerini sürdürebilmek için tarım ve hayvancılıkla uğraşır yiyecek giderlerinide avcılık ile karşılarlardı.

Elektrikli aletler yokken kömür ütüleri, elde yıkanan çamaşırlar ve odun fırınları vardı.. Aydınlatmada ise gaz lambaları, çıralar ve mum kullanılıyordu..
İhtiyaçlar mübadele usulü giderildiği için herkes sadece ihtiyacı olan şeyi alıyordu..
Doğadan aydınlatma,ısınma,ve yemek pişirme alanında daha çok faydalanılıyor, şimdiki elektrikli aletlerin yaptığı işler se insan ve hayvan gücüne dayalı olarak yapılıyordu.Televizyon, bilgisayar ve telefondan mahrumdular.Haberleşmek için mektup güvecinler ve atlı postacılar ötürdüğü için çok zaman alıyordu.Senirlemek için klima vb eşyalar olmadığı için serinlemek istenince rüzgar çıkması bekleniyordu.Isınmak için kombi ve kalorifer vb eşyalar yoktu.

Elektrikli Aletler Keşfedilmeden Yaşantı Nasıldı?

• Elektrikli aletler keşfedilmeden önce insanlar gaz lambaları kullanırlardı,
• O zamanda bilgiye ulaşmak günümüz şartları kadar kolay değildi, kitap ve yayınlar el baskısı ve daha ilkel koşullarda çıkarılabilirdi.
• Haberleşme aletleri şimdiki gibi televizyon internet telefon yoktu onun yerine mektup, telgraf vardı onları kullanırlardı.
• Kısacası şu anda hayatımızı kolaylaştıran aletlerin bir coğu yoktu onun yerini zaman alan verimsiz aletler vardı.
• Elektrikli aletlerin keşifleri ile birlikte insanlar daha kısa zamanda daha başarılı işler yapmaya başladı.
• İletişim arttı ve insanlar birbirleriyle daha yakın ilşkiler kurarak bölgesel, yöresel gelişmeler daha global hale geldi.