Sponsorlu Bağlantılar

Dördün:
Yeni Ay’dan 7,5 gün sonraki görünen durumdur. Ay, Yeni Ay evresinden sonra hilal şeklini alır. Bundan sonra Ay’ın aydınlık yüzeyinin yarısı Dünya’dan gözlenir. Bu döneme Ilk dördün denir.

* Dolunay:
Yeni ay’dan 14 gün sonraki görünen durumudur. Ay, Dünya etrafındaki hareketinin yarısını tamamladığında Dünya ve Güneş’le aynı hizada yer alır. Böylece Ay Güneş’ten aldığı ışınları Dünya’nın karanlık yüzeyine yansıttığı için Dünya’nın bu yüzeyinden daire şeklinde parlak görülür. Bu görünümü dolunay durumudur.

* Son Dördün:
Ay’ın Dolunay’dan sonra Yeni Ay evresine yaklaştığı aydınlık yüzeyinin yarısının ikinci kez Dünya’dan görülme evresidir.

Ay’ın üç türlü haraketi vardır.
a) Kendi ekseni etrafındaki hareketi güneş günüyle 29,5 günde tamamlar) Yani Ay’ın kendi ekseni etrafındaki hareketi çok yavaştır.
b) Dünya etrafındaki hareketi (Bunu da aynı sürede yani 29.5 günde tamamlar)Bu nedenledir ki;
* Dünya’dan bakıldığında Ay’ın hep aynı yüzü görülür.
* Ay’da yaklaşık 15 gün gündüz, 15 gün gece yaşanır.
Gece-gündüz süreleri arasmdaki farkm fazla olması ve atmosferinin olmaması günlük sıcaklık farkmm çok fazla olmasmda etkili olmuştur, Bu da Ay’da şiddetli mekanik çözülmelerin görülmesinde etkili olmuştur.

c) Dünya ile birlikte Güneş etrafındaki hareketi: Bunu da 365 gün 6 saatte tamamlar.

ilk dördün

,

ilk dördün nedir

,

ayın ilk dördün hali

,  ayın son dördün hali,  son dördün nedir,  ilk dördün resmi,  dünyanın hareketleri nelerdir,  ilk dördün şekli,  ilk dördün ve son dördün,  ay ilk dördün,  ilk dördün son dördün,  ilk dördün son dördün nedir,  İlk dördün nedir,  İlk Dördün ,  son dördünün şekli,  ilkdördün,  ilk dördün ve son dördün nedir,  ilkdördün ne demek,  ilk dördün son dördün resimli açıklaması,  ilk dördünün şekli,  son dördün ay,  ay dolunay hilal ilk dördün ve son dördün halleri,  ayın ilk dördü,  ilk dördün hali,  ilk dördün ve son dördün arasındaki fark
,  ay ilk dördün
, ayin hareketleri
, ayin hareketlerinin sonuclari
, ayın hareketleri
, ayın ilk dördün
, ayın ilk dördün hali
, ayın ilk dördün halinin resmi
, ayın son dördün hali
, dolunay
, dolunay nedir
, ilk dordun
, ilk dordun nedir
, ilk dördün
, ilk dördün nedir
, ilk dördün son dördün
, ilk dördün şekli
, ilkdordun
, ilkdördün
, son dördün
, son dördün nedir
, son dördün resimli