Sponsorlu Bağlantılar
ABD’li antropolog Erik Trinkausİnsan ve Neandertal çiftleşmiştii… 35 bin yıllık iskeletler üzerinde yaptığı araştırmadaİnsan ve Neandertal çiftleşmiştii… insanın atalarıyla Neandertaller’in çiftleştiklerini ve Avrupa halklarında Neandertal atalarından genetik kalıntılar olabileceğini öne sürüyor.

Antropologlarİnsan ve Neandertal çiftleşmiştii… insanların Neandertaller’le kültürel iletişime girdiğini savunuyor. Ancak biyolojik evrim tarihi açısından esas önemli soruİnsan ve Neandertal çiftleşmiştii… Afrika’dan gelen insanlarınİnsan ve Neandertal çiftleşmiştii… Avrupa’da hüküm sürmekte olan Neandertaller’le çiftleşip çiftleşmedikleri. ABD’nin önemli araştırma kurumlarından Washington University uzmanı Erik Trinkausİnsan ve Neandertal çiftleşmiştii… Avrupa’daki insanların Neandertaller ile ilişkilerinin olduğunu savunuyor.

Trinkausİnsan ve Neandertal çiftleşmiştii… araştırmasında Neandertaller ve insanlara ait kemik parçalarıİnsan ve Neandertal çiftleşmiştii… kafataslarıİnsan ve Neandertal çiftleşmiştii… çene kemiklerini karşılaştırdı. Mukayesede kullanılan insan kemiklerinin bir kısmıİnsan ve Neandertal çiftleşmiştii… Afrika’da yaşayan insanlardan seçilirkenİnsan ve Neandertal çiftleşmiştii… bir kısmı da Avrupa’ya göçenlerden seçildi. Mukayesede insan kemiklerinde sadece Neandertaller’den kaynaklanabilecek bazı özelliklerin var olduğu tespit edildi.

Bunların başındaİnsan ve Neandertal çiftleşmiştii… Neandertaller’de olduğu gibi farklı beyin yapısının bir sonucu olarak kafatasının arkaya doğru bombe yapması geliyor. Ayrıca insanlarda çene kemiği ve kaslarının yapısı da Neandertaller ile çiftleşme belirtileri gösteriyor.

‘NEANDERTALLER BİZİM KUZENİMİZ’

Trinkaus bulgularıİnsan ve Neandertal çiftleşmiştii… “İki tür arasında çiftleşme olduğuİnsan ve Neandertal çiftleşmiştii… iki türün de birbirlerini sosyal olarak kabul ettiğiniz söyleyebiliriz” şeklinde yorumluyor.

Esas ilginç bulgu ise şuİnsan ve Neandertal çiftleşmiştii… Trinkaus’a göre bazı Avrupa halklarının genetiğinde Neandertal kalıntıları bulunuyor olabilir. Ancak Trinkaus bunun ne oranda belirleyici olduğunu henüz tespit edemiyor.

İnsanın ataları ve Neandertaller insanoğlunun hayat ağacının iki dalı. Birbirleriyle aralarında anatomik farklar olmasına karşınİnsan ve Neandertal çiftleşmiştii… bilim insanları iki türü ‘kuzen’ olarak niteliyor. Trinkaus her iki türün de birbirlerine diğer türlerle olduğundan çok daha yüksek ‘sosyal yakınlık’ gösterdiğini vurguluyor. İki tür arasındaki binlerce yıl yakınlıktan sonra insanlar ayakta kalırkenİnsan ve Neandertal çiftleşmiştii… Neandertaller yaklaşık 30.000 yıl önce yeryüzünden silindi.

Trikaus’un araştırmasını yürüttüğü kemiklerİnsan ve Neandertal çiftleşmiştii… Romanya’da bir mağarada 1950’lerin başında bulunmuştu. Karbon tarihleme yöntemiyle yapılan mukayesede kemiklerin en az 35.000 yıllık olduğu tahmin ediliyor.