Sponsorlu Bağlantılar

Anahtar Kelimeler : Kemal Sunal, Kemal Sunal kaç yaşında, Kemal Sunal hayatı, Kemal Sunal kimdir?, Kemal Sunal yaşı kaç, Kemal Sunal biyografisi, Kemal Sunal hakkında, Kemal Sunal tanıyalım, Kemal Sunal nereli, Kemal Sunal hakkında yazılanlar, Kemal Sunal sağlığı, Kemal Sunal cilt bakımı, Kemal Sunal saç modeli, Kemal Sunal güzellik sırrı, nerede doğdu, biyografiler…

Kemal Sunal Biyografisi


Bu Biyografi 4513 Kez Görüntülendi.
Mesleği: Sinema sanatçısı, Dizi oyuncusu
Doğum Yeri: İstanbul
Doğum Tarihi: ?? ?? 1944

Kemal Sunal, 1944 yılında İstanbul’da doğdu. Vefa Lisesi’nden mezun oldu. Sanat hayatı, “Zoraki Tabip” adlı tiyatro oyunuyla başladı. 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosu’nda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda görev aldı. 1973 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği bir filmle sinemaya transfer oldu ve kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı.

Türk sinemasında başta “İnek Şaban” tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7’den 70’e herkesin sevgisini kazandı. 1944 yılında İstanbul’da doğan Kemal Sunal, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Sanat yaşamına amatör olarak “Zoraki Tabib” oyunu ile atılan Sunal, bir süre Ulvi Uraz ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda çalıştı. Daha sonra sinemaya geçerek, önceleri bazı filmlerde önemsiz roller canlandıran Kemal Sunal, 1973’den sonra kalabalık kadrolu komedi filmleri ile üne kavuştu.

Türk sinemasının en büyük komedyenlerinden biri olan Sunal, peşpeşe çevirdiği filmlerle ticari açıdan büyük başarı kazandı. 1977’de Antalya Film Festivali’nde “En başarılı erkek oyuncu” ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi.

1974 yılında evlendi. Ali ve Ezo adlarında, biri kız diğeri erkek iki çocuğu oldu. 1990’lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayınlanmaya başladı; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para kazanmadı.

12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünü’nü 1995 yılında bitirdi ve yüksek lisans yapmaya başladı. Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde öldü.

Anahtar Kelimeler : Kemal Sunal, Kemal Sunal biyografi, Kemal Sunalin biyografisi, Kemal Sunal biyografisi, Kemal Sunal özgeçmişi, Kemal Sunal hayatı, Kemal Sunal hakkında, Kemal Sunal sağlığı, Kemal Sunal sağlık, Kemal Sunal tanıyalım, Kemal Sunal medyadaki yeri, Kemal Sunal resim, Kemal Sunal fan, Kemal Sunal nerede oturuyor, Kemal Sunal boyu kaç, Kemal Sunal kaç kilo, biyografiler…