Aramalar:Pilates, Pilates Ebru Şallı İzle, Pilates Ebru Şallı Resimleri, Pilates Ebru Şallı Seyret, Pilates Ebru Şallı Videoları,Pilates Egzersiz Hareketleri, Pilates Egzersizleri, Pilates Egzersizleri Resimli, Pilates Teknikleri, Pilates Terimleri, Pilates Topu, Pilates Topu Egzersizleri, Pilates Topu Fiyatları, Pilates Topu Hareketleri, Pilates Topu Seçimi, Pilates Topuyla Hareketler, Pilates Yağ Yakar Mı?, Pilates Yapan Ünlüler, Pilates Yapanlar, Pilates Yapanların Yorumları, Pilates Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Pilates Yapmak İstiyorum, Pilatesi Kimler Yapamaz?, Pilatesin Etkileri, Pilatesin Faydaları, Pilatesin Tarihçesi, Pilatesin Temel Hareketleri, Pilatesin Yararları, Pilatesin Zararları

Sağlıklı, zinde ve genç görünmek isteyen herkes spor yapmalı. Günümüzde en popüler egzersizler arasında pilates metodu geliyor. Pilates konusunda en güncel bilgileri spor uzmanımız Ayfer Sağlam açıklıyor:

Pilates Metodu veya Pilates yirminci yüzyılın başlarında Joseph Pilates (1880-1967) tarafından geliştirilmiş fiziksel fitness sistemidir. Nefes ve konsantrasyon kullanılarak zihnin kaslar üzerindeki hakimiyetini arttırmayı amaçlayan bir egzersiz türüdür. Alınan derin nefesle birlikte kana giden oksijen miktarı artarak vücudumuz üzerinde olumlu etki yapar. Pilates hareketlerini doğru nefesle ve denge kontrolü ile yaptığınızda, eğer dışarıdan sizi izleyen biri yaptığınız hareketin çok kolay olduğunu düşünüyorsa, kas hâkimiyetiniz gelişmiş demektir. Pilates hareketleri sizin vücudunuza uygun ve doğru seviyede bir uzman çalıştırıcı tarafından seçilmelidir. Pilatesi yapılış yöntemi bakımından 3 grubta toplayabiliriz.

Birincisi aletli pilates (reformer,cadillac,trapeze table), ikincisi sadece kendi bedenimizle yaptığımız yer hareketleri (mat pilates), üçüncüsü ise yardımcı materyal kullanarak yaptıklarımız.

En çok uygulanan pilates türü mat pilatestir. Mat pilates minder üzerinde kendi beden kontrolümüz yanı sıra yardımcı materyaller kullanarak yaptığımız türdür. Bu sırada kullanılan yardımcı malzemeler pilates çemberi, lastik bant, çeşitli ağırlıklarda dambıl, ve farklı boylardaki pilates toplarıdır.

Pilates hakkında en çok konuşulan konulardan biride boy uzatıp uzatmaması ile ilgilidir. Pilatese başlamadan önceki boy ölçünüz ile 10-15 seans sonraki boy ölçünüz arasında bir artış olabilir. Fakat bu daha güçlü olan kaslarınız sayesinde olan dik duruşunuzdan kaynaklanmaktadır. Gelişme çağını tamamlamış kişilerde anatomik bir uzama söz konusu değildir.

Pilatesle sadece sıkılaşma anlamında incelebiliriz; eğer kilo kaybı hedefleniyor ise pilates yürüyüş gibi kardiyovasküler bir egzersizle desteklenmelidir. Pilateste merkez kasları güçlendirmek yani gövdenin ortasındaki karın kasları, bel kasları ve omurga çevresindeki kasları güçlendirmek ana hedeftir. Bu kasları güçlü olan kişilerin denge koordinasyon çalışmaları ile diğer tüm kaslarını çalıştırabilecekleri bilinmektedir. Daha güçlü kaslar, daha dik duruş, ağrısız bir bel ve içeride duran bir karın istiyorsanız pilates denemeye değer bir egzersiz olabilir. Pilatese başlarsanız; bir uzmanla çalışın, sabırlı olun vücudunuza zaman verin ve egzersizin vücudunuza neler kattığını görün!….