Sponsorlu Bağlantılar

Senelerdir tatil için antalya sideye gidiyorum o kadar güzel bir yer tarihi olsun denizi her şeyi ile harika

Antalyalı olarak tatil için tercih edebileceğim bikaç yer arasında yer almakta.Yerel dile göre SİDE “Nar” anlamına gelmektedir. “Nar” Anadolu’nun bereket sembollerindendir. Side’de antik kalıntılar, sıcak bir iklim, kum plajlar, şahane alışveriş merkezleri ve modern konaklama tesisleri şehrin çekiciliğini artırmaktadır.Antik Kentler
Side:
Kentin Pazar yeri olan agora portiklerle çevrilidir ve üç yanında dükkanlar yer alır. Agoranın güneyindeki cadde üzerinde, üç salondan oluşan ve dört tarafı portiklerle çevrili Gymnasium vardır. Kuzey- güney doğrultusundaki ana cadde de Roma Döneminde yapılan kemerli bir yapı vardır.Side kentinin tiyatrosunun mimarlık tarihi açısından önemi diğer roma tiyatroları gibi dağ yamacına değil kemerli mekanlar üzerine kurulmuş olmasıdır. Cavea, oskestra ve scene olmak üzere üç bölümden oluşan tiyatro, Pamphylia tiyatroları içinde en büyük ve anıtsal olanıdır ve 20.000 seyirci alacak büyüklüktedir.

Selge :
Kuzeydeki 5 kapılı ve 45 basamaklı tiyatrosu önemli anıtıdır. Kayalığa oyulmuş tiyatronun güneyinde stadium ili gymnasium, batısında tavanı kartal motifi ile süslü Ion tipinde bir tapınak göze çarpar.

Seleukia :
Antik kentin özellikle çam ormanlarının süslediği çok güzel bir doğa görünümü vardır. Bir tepe üzerine oturtulmuş olan kent tüm ovayı ve denizi gözler önüne serer.Kentin gelişmişliğinin göstergesi olarak iki katlı agorası, bazilikası, sarnıç ve kanalizasyon sistemi sayılabilir. Kent kazıları sırasında çıkarılan mozaikler bugün Antalya Müzesi’nde sergilenmektir.

Etenna :
Kentin güneyinde ise Herron (yüceltilmiş bir ölü için yapılan mezar) vardır. Bunlardan başka bazilika, agora, kilise, hamam ve sarnıçlar önemli tarihi kanıtlardır.

Alarahan :
13. y.y. da Selçuklular tarafından Konya ile güney kıyılarının başkenti Alanya arasındaki ticaret bağlantısı sağlamak için inşa edilmiştir. Bu kervansaray ile seyahat edenlerin ve tüccarların güvenli ve konforlu konaklamaları ve dinlenmeleri sağlanmıştır.

http://www.gezikolik.com/Images/UserPosted/Publish/ff346dbd-4355-4d3f-adf1-d488d2b1b773.jpg

Side Antik Kenti

Güneşin batumının en güzel görüldüğü yerelerden biridir side antik kenti.

Her köşeşi adeta tarihi dokusuyla bir güzeliğe bürünmüş gibidir.Her yıl dünyanın dörtbir yanından yüzbinlerce turist akınına uğrar bu bölge.

Aspendos antik tiyatrosu yıllara inat duruşuyla hala büyük bölümünü sağlam bir biçimde günümüze kadar koruyabilmiştir. Limana dığru yaklaştığımızda tarihi kıyaya denk gelen tarihi dokuları gözden kaçırmanız mümkün olmayacak.

Bu arada side antik  kentine geldiğnizde denize sıfır antik liman caddesinde deniz manzaralı resturantlarda balık yemeden gitmeyin demek istiyorum,tavsiye olarak. Çünkü tarihin muhteşem dokusu ve denize bakan muhteşem manzarasıyla gerçekten çok bütünleşiyor. Gelin,görün ve kendiniz karar verin, doğal güzellerin hayata inat kendini koruyabilme duygusunu…

http://www.gezikolik.com/Images/UserPosted/Publish/a2148ae8-c047-4f6f-b43f-8924286cda45.jpg

SELEUKIA

Side’nin 23 km. kuzeydoğusunda bulunan antik kent, Seleokoslar tarafından kurulmuştur. Kentteki kazı çalışmalarına 1972 yılında başlanmıştır. Kazılar sırasında çıkarılan mozaikler bugün Antalya Müzesinde sergilenmektedir. Kentin gelişmişliğinin göstergesi olarak iki katlı agorası, bazilikası, sarnıç ve kanalizasyon sistemi sayılabilir.Seleukia, Helenistik Devirden bir antik kenttir. M.S. 1. yüzyılın ikinci yarısı veya 2. yüzyılın başında yapılmıştır. Bir köşesinde odeion ve kilise vardır.
1972 ile 1979 yıllan arasında İstanbul Üniversitesi adına Prof. Dr. Jale İnan ve ekibi tarafından kısmen kazılıp, onarılarak gezilebilir hale getirilmiş, bu çalışmalar sayesinde gün ışığına çıkarılan iki Hellenistik mozaik buluntusu ile güncelliğini devamlı korumuştur. Prof. Dr. Jale İnan “Toroslarda Bir Antik Kent LYRBE? – SELEUKEİA” adında bir de kitap yazmıştır.
Seleukeia, Toros Dağları’nın eteğinde güneyde eğimli bir dağ yerleşimi olarak kurulmuş ve sadece güney doğu yönünden sur duvarlarıyla çevrilmiş olup günümüz kalıntılarının birçoğu Hellenistik ve Roma dönemlerine aittir. Seleukeia antik kenti buluntuları arasında en önemlisi hiç şüphesiz “Yedi Bilgeler Mozaiği” olarak adlandırılan ve yine Antalya Müzesi’nde sergilenen mozaiktir.
Gerek işçilik ve renkliliği, gerekse Anaksagoras, Pythagoras, Demosthenes, Lykurgüs, Thukydides ve Salon gibi yedi ünlü düşünürün portlerini içermesiyle çok ayrıcalıklı bir öneme sahiptir. Agoranın güney ucundaki yarı daire planlı yapının meclis binası (bouleuterion) veya konser salonu (odeion), kuzeyindeki iyi korunmuş küçük yapınınsa tapınak kalıntısı olduğu anlaşılmaktadır. Bunların dışında bir hamam, nekropol alanı ve geç dönem yapısı olan nekropol kilisesi bulunmaktadır.

Alıntıdır.