Sponsorlu Bağlantılar

TALUT, CALUT VE HZ.DAVUT(A.S)

ALPEREN GÜRBÜZER
Yuşa (a.s)’dan sonra İsrailoğulları hakimler tarafından idare edilmeye başlandı. Hz. Musa’nın vefatının 493 yıl sonrasında da hakimler devri bitip hükümdarlar dönemi başladı.
Şöyle ki;
Filistin de hükümet eden Amalika kavmi İsrailoğullarını mağlup etmişti. Bunun üzerine İsrailoğulları Hz Eşmoil (a.s)’dan ricada bulunarak içlerimizden birisinin hükümdar seçilmesini istediler. Hz. Eşmoil’de Talut’u seçti. Talut Amalika kavminin İsrailoğullarını yenilgiye uğratmasını unutmamıştı. Talut intikamını almak için harekete geçti. Amalika ordusu Talut’la karşı karşıya geldiler. Savaş öncesi her iki taraf çarpışmadan önce karşılıklı er dilemesi adetten olup, Amalika kavminin Reisleri Calut meydana çıkıp er diledi. Talut cenahında ise meydana Hz. Davut (a.s) ortaya çıktı. Calut ile Hz.Davut birbirine kıyasıya bilendi. Hz. Davut (a.s) birkaç darbede Calut’u alt ederek öldürdü. Bu durum da Amalika ordusunda panik başladı, reisleri daha ilk hamlede gidince ister istemez ordu bozuldu ve böylece İsrailoğulları amacına ulaştı. Hz. Davut Reislerini öldürmesi sonucu şöhret kazandı. Eşmoil (a.s) vefat edince Hz Davut’u daha çok sevmeye başladılar. Tabii bu arada Talut kıskanmaya başladı, kıskançlık doruğa ulaşınca öldürmeye bile yeltendi. Hz. Davut’ta belay ı bertaraf etmek amacıyla oradan uzaklaştı. Sonra Talut tekrar Amalika ile savaşa girişince Amalika elinde öldü. Yerine oğlu geçti. İsrailoğulları arasında ihtilaf nüksederek birkısmı Yahuda boyundan olan Hz. Davut’dan yana oldu, birkısmı da Talut’un oğlunun idaresinde kaldı. Daha sonraları onbir kabile de Hz Davut’a tabi oldu. Böylelikle ihtilaf sona ererek topyekün biat gerçekleşti. Özetle İsrailoğullarının bütün boyları Hz.Davut’un yönetimi altında tek çatıda birleşti. Davut (a.s) peygamberlikle saltanatı kendinde toplayan nebi unvanına erişti.
Hz.Davut (a.s) derhal harekete geçip Kenan şehirlerinden Kudüs’ü alıp başkent yaptı. Bu arada Zebur Davut (a.s)’a insanlara duyurmak için nazil oldu. Zebur genellikle nasihat ağırlıklı olduğundan şeri hükümleri kapsamıyordu. Dolayısıyla Hz. Musa’nın şeriatıyla amel edildi.
Hz. Davut’un kırk yıllık hükümdarlığında Kudüs’ün yanında Halep, Nusaybin ve Ermenistan da İsrailoğullarının topraklarına dahil oldu. Hz. Davut vefat ettikten sonra on iki yaşındaki Hz Süleyman (a.s) geçti.

talutcalut , hzdavutas , hzdavut , hz davut , talut ve calut , talut calut , hz davut as , calut , hzdavut as , calut talut , hz davut ve kudus , hz davud un kavmi , hz davutun vefati , davut as , talut , amalika , hz davud , hz davutun ve mesajlari , hz talut , hz davudun peygamberligi , davut calut , talut as ,