Sponsorlu Bağlantılar
Doha
Altın Şehir Doha (Qatar)
Arapça’da ‘güzel çiçeklerin büyüdüğü ve büyük ağaçların sığınak olduğu yer’ anlamına gelen Doha; Basra Körfezi’nin batı kıyısında, körfeze doğru 180 kilometre boyunca uzanan bir yarımada olan Qatar’ın başkenti. Küçük bir yüzölçümüne (11.427 km2) sahip olan Qatar’ın en geniş yeri 88 kilometre uzunluğunda. Ülkenin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’yle olan kara sınırları 56 kilometreyi, kıyı uzunluğunun toplamı ise yaklaşık 560 kilometreyi buluyor.
Klimaların mutlak ihtiyaç olduğu kentte kapalı alanlarda olsanız bile, dışarıdaki kavurucu sıcağın varlığını unutamıyorsunuz.
Korniş Kordonu
Altın Şehir Doha (Qatar)
Doha Körfezi’ni çevreleyen, baştan sona palmiye ağaçlarıyla süslü Korniş Kordonu oluyor. Böylesi sıcak bir ülkenin aynı oranda bu kadar yeşil olması ise, Doha’yı ziyaret eden herkesi ilk etkileyen şey. Gün batımlarında daha cazip hale gelen ve kalabalıklaşan korniş, yerel halkın da en çok vakit geçirdiği bölge; piknik veya koşu yapanların, sohbet edenlerin, turistlerin kısacası herkesin buluştuğu, şehrin gözbebeği adeta.
Ada
Altın Şehir Doha (Qatar)
Doha’da inşaat projeleri sadece karayı değil, denizi de aşarak sürüyor. 4 milyon metrekareye yayılan yapay ada Pearl, denizin ortasında günbegün beliriyor. Ada, inci dizisine benzetilerek tasarlanan topografyası nedeniyle Pearl yani ‘inci’ adını almış.
Towers Doha
Altın Şehir Doha (Qatar)
Diğer yanda, kornişin hemen yakınında, 437 metre ile Qatar’ın en yüksek noktası olan Dubai Towers Doha göğe uzanıyor.
İslam Müzesi
Altın Şehir Doha (Qatar)
Altın Şehir Doha (Qatar)
Dünyanın en fazla İslam sanatı eserini barındıran İslam Sanatları Müzesi.El yazmaları, halılar, seramik ve benzeri eserlerin sergilendiği müze, deniz kıyısına 60 metre uzaklıkta inşa edilen suni bir ada üzerinde kuruldu.
İslam medeniyetinin Endülüs, Osmanlı, İran ve Emevi gibi farklı mekan ve zamanlarında yazılmış kitaplar da bulunuyor.
Altın Şehir Doha (Qatar)
Otantik havasını koruyarak yeniden inşa edilen Wakif Kapalı Çarşısı, şehrin ve özellikle yerel halkın mutlak uğrak yerlerinden. Çarşı, Orta Doğu mistisizminin dükkânlardan etrafa, baharat kokularıyla yayıldığı bir mekân. İçinde restoranların da bulunduğu,
özellikle turistlerin oldukça ilgisini çeken Irani Souq; içinde suyun kanalla dolaştığı, Venedik mimarisi öğelerine sahip Villagio ile şehrin lüks ve büyük alışveriş merkezlerinden biri olan City Centre.
Orta Doğunun Spor Merkezi
Altın Şehir Doha (Qatar)
Doha aynı zamanda, dünya çapındaki sportif aktiviteler için de aranan bir şehir. 2006’da en önemli sportif organizasyonlardan biri olan, 15.’si düzenlenen Asian Games’in hazırlık sürecinde şehirde çok sayıda kompleks de inşa edilmiş. 2005 yılında 3. West Asian Games’i ağırlayan şehir, 2011 AFC Asian Cup’a da ev sahipliği yapmayı bekliyor.
Doha, her köşesiyle, insanoğlunun şehirler kurabilme yeteneğini gözler önüne seren bir şehir. Qatar; gezdikçe, öğrendikçe şaşırtan bir ülke.
Altın Şehir Doha (Qatar)
Altın Şehir Doha (Qatar)
Altın Şehir Doha (Qatar)
Altın Şehir Doha (Qatar)
qatar doha , katar alışveriş , katar doha alışveriş , doha qatar , katar şehri , katar daho , katar şehirleri göster , katar doha , doha alışveriş , katar doha alışveriş merkezleri ,