Sponsorlu Bağlantılar

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. yılı kutlamasında söylediği 10. yıl nutkunu aşağıda okuyabilirsiniz.

Atatürk’ün Onuncu Yıl Nutku Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. yılı kutlamalarında 29 Ekim 1933 tarihinde Ankara Hipodromu’nda verilen nutuktur.

Nutuk, hem Kurtuluş Savaşı’nın hesabını veren, bir diğer deyişle ulusal mücadelenin kimlere karşı, niçin ve nasıl verildiğini anlatan, hem de bu mücadelenin Cumhuriyet kurulduktan sonraki safhasında yapılması gerekenler ve yapılacak olanlar konusunda önemli bilgiler içeren bir konuşmadır

Not: 10. yıl nutkunu bilgisayarınıza word(yazı) dosyası olarak indirmek için gerekli bağlantı yazının sonuna eklenmiştir.

10.YIL NUTKU

Türk Milleti!

Kurtuluş savaşına başladığımızın on beşinci yılındayız. Bugün Cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu, en büyük bayramdır. Kutlu olsun. Bu anda, büyük Türk milletinin bir ferdi olarak, bu kutlu güne kavuşmanın, en derin sevinci ve heyecanı içindeyim. Yurttaşlarım! Az zamanda çok büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan, Türkiye Cumhuriyetidir. Bundaki muvaffakiyeti (başarısı) Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak azimkârane yürümesine borçluyuz. Fakat yaptıklarımızı asla kâfi göremeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz. Yurdumuzu dünyanın en mamur(bayındır) ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Millî kültürümüzü, muasır(çağdaş) medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız. Bunun için, bizce zaman ölçüsü, geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil, asrımızın sürat ve hareket mefhumuna(fikrine) göre düşünülmelidir. Geçen zamana nispetle, daha çok çalışacağız. Daha az zamanda, daha büyük işler başaracağız. Bunda da muvaffak (başarılı) olacağımıza şüphem yoktur. Çünkü, Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır, Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü, Türk milletinin yürümekte olduğu terakki(ilerleme) ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet(pozitif) ilimdir. Şunu da ehemmiyetle tebarüz  ettirmeliyim ki (belirtmeliyim ki ), yüksek bir insan cemiyeti olan Türk milletinin tarihi bir vasfı da, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, fıtri zekâsını, ilme bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, millî birlik duygusunu mütemadiyen(sürekli) ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek(geliştirmek) millî ülkümüzdür. Türk milletine çok yaraşan bu ülkü, onu, bütün beşeriyete (insanlığa) hakiki huzurun temini yolunda, kendine düşen medeni vazifeyi yapmakta, muvaffak kılacaktır. Büyük Türk milleti, onbeş yıldan beri giriştiğimiz işlerde muvaffakiyet vadeden çok sözlerimi işittin. Bahtiyarım ki, bu sözlerimin hiçbirinde, milletimin hakkımdaki itimadını sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım.

Bugün, aynı iman ve katiyetle söylüyorum ki, millî ülküye tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin, büyük millet olduğunu bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır.

Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı(gelişme) ile âtinin(geleceğin) yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.

Türk Milleti; Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını, daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Ankara, 29 Ekim 1933

Atatürk’ün sesinden 10. Yıl Nutku’nu dinlemek için lütfen buraya tıklayınız.

10. YIL NUTKU’nu word dosyası olarak indirmek için buraya tıklayın. Dosya şifrelidir. Şifresi :  uzmanportal.com

Alıntıdır.Kaynak:Uzmanportal.com

10. Yıl Nutku, 10. yıl nutku odev, 10. yil nutku odevi, 10. yil nutku word dosyası, 10. yil nutku word olarak indir, 10.yıl nutku açıklamalı, 10.yıl nutku açıklaması, 10.yıl nutku hakkında bilgi, 10.yıl nutku indir, 10.yıl nutku ne zaman okundu, 10.yıl nutku nedir, 10.yıl nutku oku, 10.yıl nutku sözleri, 10.yıl nutku tarihi, 10.yıl nutku yazısı, 10.yıl nutkunu indir, 10.yıl nutkunu oku, atatürk 10.yıl nutkunu ne zaman okudu, atatürk ün 10.yıl nutku, atatürkun 10. yıl nutku, atatürkun 10.yıl nutku sozleri, atatürkün kendi sesinden 10.yıl nutku, onuncu yıl nutku, onuncu yıl nutku açıklamalı, onuncu yıl nutku indir, onuncu yıl nutku nedir, onuncu yıl nutku oku, onuncu yıl nutku sozleri, onuncu yıl nutku yazısı