Sponsorlu Bağlantılar

Ayın aydınlık yüzünün dünyadan görünüşünde bir ay boyunca meydana gelen değişikliklerdir.

Yeniay ve dolunay evrelerinde büyük gel-git yaşanır. Sebebi dünya, ay ve güneşin aynı doğrultuda olmasıdır. İlk ve son dördünde ise küçük gel-git yaşanır.

Güneş tutulması, Ayın Güneş ile Dünya arasına girmesi ve bazı özel koşulların sağlanmasıneticesinde meydana gelir.Tutulmanın olabilmesi için, Ayın, Dünya etrafındaki yörüngesiyle Dünyanın Güneş etrafındaki yörüngesinin kesişim yerlerini belirleyen düğüm noktalarında veya bu noktalar civarında (Yeniay safhasında) bulunması gerekir.

Bilindiği üzere bir yıl içerisinde Ay, Dünya etrafında 12 kez dolanır. Dolayısıyla, eğer Ayın yörünge düzlemi Dünya’nınkiyle çakışık olsaydı, bir yılda 12 kez Güneş tutulması meydana gelebilirdi. Fakat durum böyle değildir. Ayın yörünge düzlemi ileDünya’nınki arasında yaklaşık 5° 9’ lık bir açı vardır. Bu açı nedeniyle Dünya, Ay ve Güneş, Ayın

Ay dünya etrafındaki yörüngesini tamamlarken, dünyanın güneş ve ay arasında kalmasına neden olabilir. Bu durumda ay yüzeyine düşen güneş ışınları dünya tarafından engellenmiş olur. Karanlıkta kalan ay kısa süreli de olsa dünyadan gözlenemez bu olaya ay tutulması adı verilir. Bulutsuz bir gecede çıplak gözle rahatlıkla fark edilebilen bu olay, güneş tutulmasına göre, dünya yüzeyinde daha geniş bir alandan gözlenebilir. Ay tutulmasının dünya yüzeyinden gözlenebildiği alan dünyanın yarısından 24º kadar fazladır Dünya etrafındaki her dolanımında tam olarak aynı doğrultuda bulunmazlar. Böylece her ay bir Güneş tutulması oluşması engellenmiş olur. Nitekim bir yılda en az iki, en çokbeş Güneştutulması meydana gelebilir.

ayın halleri ve isimleri

,

ayın evreleri hakkında bilgi

,

ayın evleri

,

ayın evreleri ile ilgili yazı

,

ayın evrelerinin resimleri

,

ayın evreleri nasıl oluşur

,

ayın evreleri ve isimleri

,

ayın evreleri hakkında kısa bilgi

,  ayın hallerinin resimleri,  ayın evreleri hakkında yazı,  ayın evrelerinin resimleri ve isimleri,  ayın evrelerinin isimleri,  ayın evreleri ile ilgili bilgi,  ayın halleri nelerdir,  ayın evre isimleri,  ayın halleri resimli,  ayın evreleri resimleri,  ayın evlerini,  ayın adları,  ayın evreleri ile bilgi,  ayın evreleri yazı,  ayın görünüşündeki farklılıklar neler,  ayın evreleri resimli isimleri,  ayın evreleri adı,  ayın evrelerinin resimleri ve adları
,  ayin evreleri
, ayin evreleri nelerdir
, ayin evrelerinin resimleri
, ayın adları
, ayın adları nedir
, ayın evleri
, ayın evreleri
, ayın evreleri ile ilgili bilgi
, ayın evreleri ile ilgili yazı
, ayın evreleri nasıl oluşur
, ayın evreleri nelerdir
, ayın evreleri ve adları
, ayın evreleri yazı
, ayın evrelerinin adları
, ayın evrelerinin resimleri
, ayın halleri
, ayın halleri nelerdir