Sponsorlu Bağlantılar

ELMA : Elma içerdiği E ve C vitaminleri gibi antioksidan öğeler ile bağışıklılık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırmaktadır. Potasyum içeriği de oldukça zengin olan elma bu özelliği ile de bağırsak faaliyetlerini düzenlerken hücrelerarası besin iletiminin düzenlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca elmanın oldukça zengin bir pektin kaynağı olması da kolesterolün düşürülmesinde ve kalp damar hastalıklarına karşı korunmadaki önemini göstermektedir. Yine zengin bir posa kaynağı olan elma bu özelliği ile de kabızlığın önlenmesinde ve doygunluk hissinin oluşmasında etkilidir


NARENCİYE(PORTAKAL, MANDALİNA, GREYFURT) : Kış mevsiminin vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan narenciye grubu meyveler özellikle içerdiği zengin C vitamini ile hastalıklara karşı vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirmede ve diş eti hastalıklarının önlenmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Potasyum içerikleri de yine elmada olduğu gibi oldukça zengindir.
Turunçgillerden bir meyve. Akdeniz çevresinde ve sıcaklık ortalaması 23° ilâ -3°C arasında olan yerlerde yetişen ağaçlardır. Bu ağaçların meyveleri portakal adını alır. Portakal meyveleri tam yuvarlak veya yumurta şeklindedir.
Kabukları sarımsı turuncu renkte, hoş kokulu ve suyu mayhoş tatlıdır. Portakal ağacı genellikle 2-3 m boyundadır. Verdiği meyve de 500-600 civarındadır. Yaprakları sert ve düz kenarlıdır. Kökleri derine iner.
Portakal çiçekleri beyaz, beş çanak ve taç yapraklı olup hoş kokuludur. Meyvelerin kabuğunun hemen altında beyazımsı ve acımsı lezzette albedo kısmı bulunur. Meyveleri sarımsı-kırmızı renkli çok gözlü ve gözleri etli tüylerle doludur. Meyve kabuğu derimsi olup çok sayıda salgı cepleri taşırlar. Portakalın çekirdekli ve çekirdeksiz çeşitleri vardır. Çekirdeksiz cins olan Finike, Mersin ve Hatay’da yetişen “yafa portakalı” kalın kabuklu ve uzunca meyvelidir.
Kabuklarından reçel yapılır. Dörtyol portakalı ise çekirdeklidir. İnce kabuklu ve suludur.
Washington meşhur olup çekirdeksizdir.


ARMUT: Armudun da zengin bir lif kaynağı olması özellikle çocukluk döneminde gözlenen kabızlığın önlenmesinde oldukça önemlidir. İçerdiği fosfor ve B vitaminiyle zihinsel yorgunluğu giderir.


NAR : Antioksidan kapasitesi oldukça zengin olan nar önemli miktarda da potasyum, lif, C vitamini ve niyasin içermektedir. Zengin içeriği ile de kış mevsiminin vazgeçilmezleri arasındadır.

kış meyveleri

,

kış meyveleri nelerdir

,

kış mevsiminde yetişen meyve ve sebzeler

,  kışın yetişen sebze ve meyveler,  kış meyve ve sebzeleri nelerdir,  kışın hangi meyveler yetişir,  mevsim meyveleri nelerdir,  yaz meyveleri nelerdir,  KIŞIN YETİŞEN MEYVELER,  kışın yetişen meyveler,  kış ta yetişen meyve ve sebzeler,  kış mevsiminde yetişen meyveler,  kış sebze ve meyveleri nelerdir,  hatayda yetişen üç sebze,  0,  yaz meyve ve sebzeleri,  kış meyveleri hangileridir,  kışın çıkan meyveler,  3,  kiş meyveleri,  kış mevsimine göre yetişen meyveler,  kış hangi meyveler olur,  kış ayında yetişen meyve ve sebzeler,  Kışmeyveleri,  kış meyvesi
,  kış mevsiminde yetişen meyve ve sebzeler
, kış mevsiminin meyve ve sebzeleri
, kış meyvaları neler
, kış meyve ve sebzeleri
, kış meyveleri
, kış meyveleri neler
, kış meyveleri nelerdir
, kış sebze ve meyveleri nelerdir
, kış sebzeleri nelerdir
, kışın çıkan meyveler
, kışın meyveleri ve sebzeleri nelerdir
, kışın yetişen meyveler
, yaz mevsimi sebzeleri nelerdir
, yaz meyveleri kis meyveleri
, yaz meyveleri nelerdir
, yazın çıkan meyveler ve kışın çıkan meyveler