Sponsorlu Bağlantılar

Birçok insanın, özellikle de erkeklerin hayatının önemli bir parçasıdır futbol. Öyleki, bazı insanlar futbol ile yatıp, futbol ile kalkmaktadır. Özelliklede çağımızda, gelinen nokta itibari ile futbol, endüstrileşmiş, çok büyük paraların döndüğü bir, medyanın göz bebeği olan bir oyun haline gelmiştir. Peki ama futbol ilk olarak nerede, nasıl ortaya çıkmıştır? Bu yazımızda kısaca bu soruya cevap bulmaya çalışacağız.

Futbolun nerede ve nasıl icat edildiği tam olarak bilinmemekle beraber, eski tarihi uygarlıklardan Çinliler, Romalılar, Mısırlılar, Yunanlılar ve Maya’larda bu kültürlerin bir parçası olan ayakla vurulan bir oyun oynadıklarından bahsedilmektedir. İlk futbol oyun kuralları, 1863 yılında Londra Futbol Birliği tarafından geliştirilmiştir. Futbol oyunu İngiliz askerler, gemiciler ve ticaret yapanlar vasıtasıyla Hindistan, Güney Afrika, Avrupa ve Güney Amerika’ ya götürülmüştür.

Uluslararası Futbol Federasyonu Birliği (FIFA) 21 Mayıs 1904 yılında Fransa Paris’te Fransa, Belçika, Hollanda, İsveç, İsviçre, Danimarka ve İspanya Futbol Federasyonlarının katılımı ile kurulmuş ve diğer Avrupa ülkelerinin katılımı bundan sonraki tarihlerde olmuştur. İlk Dünya Kupası FIFA tarafından 1930 yılında Uruguay’da organize edilmiş ve ilk dünya kupasını Uruguay kendi evinde kalmasını sağlamıştır.

19. yüzyılın sonuna doğru futbol Amerika’ya götürülmüş ve burada öncelikle göçmenler tarafından oynanan bir spor dalı olarak kalmış; ulusal futbol (soccer) liginin kurulması 1970′ li yıllara rastlar. Futbol ilk 1908 yılında olimpik bir spor dalı olarak kabul edilmiş ve ilk Olimpiyat madalyasını İngiltere milli takımı kazanmıştır. Günümüzde, futbol uluslararası alanda popülerliği ve izleyicisi en fazla artan spor dallarının başında gelmektedir.

futbol nerde ortaya çıkmıştır, futbolun anavatanı neresidir, futbolun ataları kimdir, futbolun geçmişi, futbolun tarihçesi nasıldır, ilk futbol oyunu