Sponsorlu Bağlantılar

Otopsi uzmanları ve cinayet olayları…
Ceset, katilini söyler…

Gelişmiş bir Batı Avrupa ülkesinde, yılda yaklaşık 10.000 otopsi yapılıyor ve cinayetlerin yüzde 50’si bu işlemden gelen bilgilerle aydınlatılıyor.

Otopsi uzmanları, anatomi ve genetik gibi hem modern tıbbın tüm dallarından, hem de diğer bilim dallarının tüm teknolojik verilerinden yararlanıyorlar. Kuşkusuz ilk hedefleri, ölüm nedenlerini ortaya çıkarmak… Ancak, yaygın olarak bilinenin tersine, sadece cesetlerle ilgilenmiyorlar. Dağarcıklarında, yaşayanlara ilişkin önemli sorumluluklar da var. Örneğin, bir çocuğun ailesi tarafından iyi beslenip beslenmediğine, tecavüz eyleminin gerçekleşip gerçekleşmediğine, birçok tıbbi hatanın saptanmasına da yardımcı oluyorlar. Hatta denebilir ki, çoğu zaman asıl görevlerini bunlar oluşturuyordur.

Kemikler

Otopsi uzmanları için çok daha yakın bir tarihe ışık tutan ipuçları… İnsan iskelet tam anlamıyla bir bilgi deposu… Kemiklerin durumundan yola çıkılarak, kişinin yaşı ve tıbbi geçmişi (kırıklar, protezler) belirlenebiliyor. Leğen kemiğinin biçimi, tümüyle çürümüş bir numaralı ipucu… Ayrıca, uyluk kemiğinin uzunluğu, burun içi kemiklerin birbirinden uzaklığı ırksal belirlemelerde kullanılıyordur.

Dişler

Suya, ateşe ve çürümeye karşı dayanıklı olan dişler, hiçbir zaman yok olmuyor. Bugün, bilgisayar ve dijital radyografi sayesinde otopsi uzmanları, bir kişinin dişlerinin bakımlı olup olmamasından hareketle, onun toplumsal ve ekonomik konumunu, yüzde 10’luk bir yanılma payıyla da yaşını ve beslenme sistemini belirleyebiliyorlardır.

Cinayet nasıl işlendi?

Otopsi sonuçları, çoğu zaman radyoskopi sonuçlarıyla karşılaştırılıyor. Vücutta bazı böceklerin varlığına rastlanması ise, otopsi uzmanları için büyük bir şans… Çünkü insan etinin çürüme sürecinin farklı aşamalarında, farklı mikro organizmalar ve böcekler devreye giriyor. Böylece cinayetin ne kadar önce işlendiği saptanabiliyordur.

Karında ne var ne yok?

Otopside karın bölgesinin tomografisi çekiliyor. Karaciğer, mide ve dalak kontrol ediliyor. Bu organlardan parça alınıp, sarılık taraması yapılıyor ve zehir artıkları kalıp kalmadığına bakılıyordur.

Kara tuzak…

Otopsi uzmanları, kalp ve damar analizlerine bu adı veriyorlar. Bu analizler sayısız bilgi sağlıyor. Damarların şişmiş olması, kişinin yağlı bir beslenme sisteminden geldiğini gösteriyor. Eğer kalp normalinden daha kırmızıysa, bir karbon monoksit zehirlenmesi söz konusu oluyor.

Darbenin izleri…

Otopside beyin ve nükleer manyetik rezonans (MR) yöntemiyle ya da bilgisayarlı tomografiyle taranıyor. Alzheimer gibi hastalıkların yol açtığı deformasyonlar, tümör ve kan pıhtıları aranıyor. Beyinde mor renkli kan çizgileri mevcut ise, bu; o kişinin bir kafatası travması geçirdiğini gösteriyor.

Yaşanan çevrenin kanıtı…

Akciğerlere uygulanan dijital radyografi analizi, birçok ölüm nedenini açığa kavuşturuyor. Kişi eğer boğularak öldürülmüşse, bunun kanıtı olarak ciğerlerinde küçük kanamalar görülüyor. Eğer suda boğulmuşsa, ciğerlerinde mikro ölçekli yosunlara rastlanıyordur.

otopside beyin okuma

,  ilginç cinayet olayları,  cinayet olayları,  5,  beyin okuma otopsisi,  tecavüz otopsi,  otopsi beyin okuma,  begin okuma otopside,  otopsi uzmanı
,  beyin okuma otopsisi
, beyin timörü otopsisi
, cinayet
, cinayet olayları
, cinayet otopsileri
, cineyet olaylari
, gercek otopsiler
, guluk olaylar
, ilginç cinayet olayları
, ilginç cinayetler
, iskelet kan ve cinayet oyunları
, isparta cinayet olaylari
, olaylari
, otopsi
, otopsi cinayetler
, otopside beyin okuma
, otopsilerde beyin okuma
, uzmanlari