Sponsorlu Bağlantılar
YÖN BULMA

Yıl içerisinde gece ile gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde – bu tarihlere Ekinoks da denir – bulunduğumuz yerde Güneş’in doğduğu taraf Doğu’dur. Sağ kolumuzu Doğu’ya doğru uzatırsak, solumuz Batı, önümüz Kuzey ve arkamız Güney yönünü gösterir. Yönlerimiz bu şekilde belirlenmiştir. Diğer belli başlı yön bulma yöntemleri ise şunlardır :

1 – Pusula Metodu : Yönümüzü bulmak için en çok pusuladan yararlanırız. Pusulanın aynı doğrultuda ve zıt yönlü bir göstergesi vardır. Bu ibrenin renkli ucu daima Kuzey’i gösterir. (Yakınında bulunan mıknatıs, pusulanın yönünü değiştirir tam doğru yönü gösterememesine neden olabilir.) Pusulada genellikle yönler İngilizce’de bu anlamdaki kelimelerin baş harfleriyle belirtilir. Kuzey – N ( : North ), Güney – S ( : South ), Doğu – E ( : East ) ve Batı – W ( : West 2 – Çubuk Metodu : 1 m uzunluğunda bir çubuğu yere diker, daha sonra gölgesini izleriz. Gölgenin en kısa olduğu ( öğle vakitlerinde ) andaki yönü Kuzey’i gösterir. ( Güney Yarımkürede Güney’i ). Bunun tam zıt yönü ise Güney yönüdür.

Sponsorlu Bağlantılar

Veya öğle vaktini hiç beklemeden çubuk gölgesinin ilk yerini işaretleriz. Dünya döndükçe – zaman geçtikçe – gölgenin yönü de değişecektir. Daha sonra ikinci bir gölge noktası belirleriz. Birincisine sol, ikincisine sağ ayağımızı basarız. Bu duruşumuzla yüzümüz veya önümüz Kuzey yönü gösterir. Yine bu anda sol ayağımızı bastğımız yerden sağ ayağımızı bastığımız yere çizilen doğru Doğu’yu gösterir.

3 – Camilere Bakarak : Camilerde Mihrab’ın karşısındaki giriş kapısı Kuzey’i gösterir. Minarelerde Şerefe’ye açılan kapılar ( üst kapı ) Güney’e bakar.
Hrıstiyanların ibadet yerleri olan Kiliselerde ise kilisenin çanı, kilisenin batısındadır.

4 – Karınca Yuvalarına Bakarak : Karınca yuvalarının ağzı Güney’i gösterir.

5 – Mezar Taşlarına Bakarak : Müslüman mezarlarında baş taraf Batı’yı, ayaklar Doğu’yu, yüz ise Güney’i gösterir.
Hrıstiyan mezarlarının baş tarafı Güney’i gösterir.

6 – Taşlarda ve Ağaçlardaki Yosunlara Bakarak : Yosunlar taşların ve ağaçların kuzeyinde oluşur / olur.

7 – Geceleri ise Kutup Yıldızı’na Bakarak : Kutup Yıldızı’nı gördüğümüzde önümüz Kuzey, arkamız Güney yönünü gösterir.
Kutup Yıldızı şu şekilde bulunur : Büyük Ayı ve Küçük Ayı yıldız kümeleri bulunur. Bu yıldız kümeleri diğerlerine göre geometrik bir diziliş gösterirler. Büyük Ayı Yıldız Kümesi’nin 6. ve 7. yıldızları doğrultusunda çizilecek çizgi (takip edilecek doğrultu) ve bu iki yıldızın arasındaki mesafenin 5 katı kadar ötesinde daha büyük ve daha parlak bir yıldız bulunur. İşte bu Kutup Yıldızı’dır. Kutup Yıldızı aynı zamanda Küçük Ayı Yıldız Kümes’nin de 1. yıldızıdır.
Önemli Bir Hatırlatma : Yön bulmak için bulunduğunuz yerde bu yöntemlerden en az biri mutlaka vardır. Yön bulmada yararlanılabilecek bu yöntemlerden hic birisini bulamayacağınızı iddia edeceğiniz herhangi bir yerde siz de bulunmayınız !

yön bulmada kullanılan yöntemler

,

yönümüzü bulmak için nelerden yararlanırız

,

yönlerimizi nasıl buluruz

,

yön bulma yöntemleri

,

kutup yıldızı hangi yönü gösterir

,

yön bulmada kullanılan ana metodlar

,  yön bulmada kullanılan ana metotlar,  yönleri nasıl buluruz,  yönümüzü nasıl buluruz,  mezar taşları hangi yönü gösterir,  yön bulmada kullanılan çeşitli yöntemler ve araçlar,  yönleri nasıl bulurum,  ağaç yosunları kuzeye bakar,  gece yönümüzü hangi araçla buluruz,  6,  yönleri hangi yöntemlerle buluruz,  yönümüzü hangi yöntemlerle bulabiliriz,  yön bulmada nelerden yararlanırız,  yön ve yön bulma yöntemleri,  0h,  yön bulmada kullanılan çeşitli yöntemler,  çeşitli yön bulma yöntemleri,  ağaçtaki yosun yön bulma,  yön bulma yöntemleri ve araçları,  değişik yön bulma yöntemleri
,  çubukla kuzey vb nasıl buluruz
, karincalarla yön bulma
, karınca yuvalarından nasıl yön bulunur
, kutup yıldızı bulma
, kutup yıldızı ile yönümüzü nasıl buluruz
, kuzey yönünü nasıl buluruz
, mezar taşları ile yön bulma yöntemi
, yön bulma metodları
, yön bulma yöntemleri
, yön bulmada kullanılan yöntemler
, yönler ve yön bulma yöntemleri
, yönleri bulmak için nelerden yararlanırız
, yönlerimizi nasıl buluruz
, yönümüzü bulmak için nelerden yararlanırız
, yönümüzü nasil buluruz
, yönümüzü nasıl buluruz