Sponsorlu Bağlantılar

http://im.haberturk.com/2010/09/03/548729_detay.jpg?1283521722

Tarsus Anadolu’nun Akdeniz’e açılan önemli kapılarından birisi. Türkiye’nin en büyük ilçesi olarak birçok ilden hem nüfus hem de coğrafya olarak daha büyük olan Tarsus, Adana ile Mersin’in tam ortasında ve ikisine de yaklaşık olarak aynı mesafede. Efsaneler, tarihi alanlar ve damak çatlatan lezzetlere bir de insanların güler yüzlü sıcaklığı eklenince bu kentte kendinizi bulmak için kaybolmak isteyeceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

BÜYÜLEYİCİ KÜLTÜREL MİRAS
Adı binlerce yıldır değişmeden günümüze kadar gelen Tarsus tam bir açık hava müzesi. Gözlükule Höyüğü’nde 20 yüzyılın ilk yarısında gerçekleştirilen kazılar kent tarihini M.Ö. 8.000’e kadar götürdü. Hititlerin Taşra, Asurların Tarzi olarak adlandırdıkları kentte yaşayan uygarlıkların izleri halen çok canlı. Gündelik yaşam içerisinde bir sokaktan geçerken, bir caminin ya da hamamın sütunlarına bakarken kısacası her yerden tarih fışkırıyor burada.

Antik Çağ’da bir üniversite ve iki yüz bin kitaplık kütüphaneye ev sahipliği yapan kent, stoacı akımın ünlü filozoflarını yetiştiren bir bilim ve felsefe merkezi haline gelmiş. Roma döneminde ise Anadolu’yu Kudüs’e bağlayan geçiş yolu üzerindeki konumuyla Doğu Akdeniz’in en büyük liman kenti olmuş. Beş kilometre kadar sürdüğü tahmin edilen antik yolun henüz sadece 150 metrelik bir kısmı açık.

TARİHİN ROMANTİK KAPISI
Roma’nın kudretli İmparatoru Julius Caesar’ın Tarsus’a dinlenmeye geldiği M.Ö 47 yılından altı yıl sonra M.Ö 41’de Mısır’dan çok önemli bir konuk gelir Tarsus’a. Yelkenleri erguvan renkli atlastan, kürekleri gümüş, gövdesi altın yaldızlı gemi kraliçe Kleopatra’yı getirdiğinde; sevgilisi Romalı komutan Marcus Antonius, güçlü surlarıyla ünlü kentte onu karşılamaya hazırdı. Masmavi bir gökyüzünün altında Mısır kraliçesinin kente ayak bastığı rivayet edilen Tarsus’un girişindeki taş kemerli Kleopatra Kapısı bu mutlu buluşmanın anısını yaşatıyor.

İNANÇ VE EFSANELERİN KESİŞME NOKTASI
Tarsus adı antik metinlerde olduğu kadar semavi dinlerin kutsal metinlerinde de anılır. Semavi dinlerin kesişip buluştuğu Tarsus, Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam dinleri açısından oldukça önemli bir kent.

ASHAB-I KEHF
Roma devrinde tek tanrı inancını savunan yedi genç, imparatorun hışmından korunmak için bir mağaraya sığınırlar. Mağarada Allah’ın bir mucizesi olarak üç yüz yılı aşkın bir süre uyurlar ve zalim imparatordan böylelikle kurtulurlar. Kuran-ı Kerim’de de anlatılan bu hadisenin yaşandığı yer olarak kaynaklar Tarsus’u işaret ediyor. Yörede yedi uyurlar mağarası olarak da bilinen Ashab-ı Kehf Mağarası yılın her günü yerli ve yabancı ziyaretçilerle dolup taşıyor.

MAKAM CAMİİ
M.Ö. 7.yüzyılda Babil Kralı Nebukadnesar (M.Ö 605-562) zamanında yaşayan Danyal Peygamber, İbranileri Babil sürgününden kurtaran peygamber olarak biliniyor. Tarsus’u kuraklık olan bir dönemde ziyaret edişi esnasında karşılaşılan bolluk ve bereket nedeniyle Babil’e dönmemiş, halkın ısrarı üzerine ölünceye dek Tarsus’ta yaşamış ve inanışa göre şimdiki Makam Camii’nin bulunduğu yere gömülmüş. Üç büyük dinin de kabul edip hürmet gösterdiği Danyal peygamberin gömüldüğü alanda kazı çalışmaları yürütülmekte. Makam Camii dışında Ulu Cami olarak da bilinen Cami-i Nur, Eski Cami ve Bilal-i Habeşi makamı da görülmeli Tarsus’tayken. Özellikle Ulu Cami içindeki insanlığı atası Hz.Adem’in oğlu Şit peygamberin, Lokman Hekim’in ve Bağdat’taki meşhur felsefe okulu Beyt ül Hikmet’in kurucucusu Abbasi Halifesi el-Memun’un da ziyaretgâhları görülebilir.

ST.PAUL KİLİSESİ
Hristiyanlığın en önde gelen isimlerinden St.Paul Tarsuslu. Adını taşıyan kilise günümüzde anıt kilise-müze olarak ziyaretçilere açık. Hemen yakınındaki St. Paul Kuyusu da en az kilise kadar dikkat çekiyor. Birçok Hristiyan hacının ziyaret ettiği önemli bir nokta olan St. Paul Kilisesi Tarsus’ta turizmi de olumlu etkiliyor.

DONUKTAŞ
Erken Roma dönemine tarihlenen yapı kalın duvarlarıyla ve özgün mimarisiyle fark ediliyor. Tapınak olarak inşa edildiği tahmin edilen yapının gerçekleştirilecek arkeolojik çalışmalarla daha kapsamlı ortaya çıkacağı kesin.

TOROSLARIN HAŞMETİ
Tarsus Çukurova’nın doğusunda, Arapça soğuk su anlamına gelen Berdan Çayı’nın kıyısına kurulmuş. Sırtını yasladığı Toros Dağları’nın kolları, üç bin metreyi aşan zirveleri, endemik bitki türleri, buzul gölleri ve özgün köyleriyle doğa ve macera turizmini sevenler için de zengin seçenekler sunuyor.

Skylife- Hasan Mert Kaya