Sponsorlu Bağlantılar
Gittiğimiz her yerde ve yaşadığımız her alanda merdivenlerle karşılaşıyoruz. Merdivenlerin, kullanım amaçlarının yanı sıra estetik tarafları da seviliyor. Bulunduğu mekânla uyumu göz önüne alınarak uygun malzeme ve dizayn seçenekleri tercih edilir. Malzeme ve merdiven şekli tercihlerinde yapının türü ve katlılığı önemli bir rol oynuyor. Merdivenlerde ahşap, krom, mermer, granit hatta cam bile kullanılabilir.

Tek omurgalı merdiven
Merdiven omurgasının taşıyıcısı saçtan yapılan bir kutudur. Tek omurgalı merdivenlerin omurgası alttan destekli olmaz. Omurga zeminden ve üst döşemeden montelenir. 5 mm’lik sacdan basamaklar oluşturulur. Mekânların estetiği ve fazla yer kaplamaması gibi özellikleriyle tek omurgalı merdivenler en çok tercih edilen merdiven modelidir.

merdiven çeşitleri - tek omurgalı merdiven

merdiven çeşitleri – tek omurgalı merdiven

Çift omurgalı merdiven
İki omurgası olan merdivenlerin omurgası sacdan ve profilden yapılır. Daha uzun merdivenler için iki omurga seçilir. Malzeme seçenekleri olarak ahşap ve uygun metaller tercih edilebilir.

merdiven çeşitleri - Çift omurgalı merdiven

merdiven çeşitleri – Çift omurgalı merdiven

Yan kirişli merdiven
Çok geniş ve çift omurgalı merdivenlerde yan kirişler kullanılır. Genelde güvenlik için ve farklı kirişlerle estetik için tercih edilir.

merdiven çeşitleri - Yan kirişli merdiven

merdiven çeşitleri – yan kirişli merdiven

Krom merdiven
İş merkezlerinde ve evlerde kullanılabilir. Merdivenin omurga ve basamakları tamamen kromdan oluşur. Krom merdivenler her çeşit merdivende uygulanabilir.

merdiven çeşitleri - krom merdiven

merdiven çeşitleri – krom merdiven

Orta dikmeli merdiven
7–8 mm saç boru merdiven merkezi olarak konumlandırılır. Basamaklar bu taşıyıcı boru etrafında montajlanır. Daha çok küçük evlerde fazla yer kaplamayan özelliğiyle tercih edilen merdiven modelidir.

merdiven çeşitleri - orta dikmeli merdiven

merdiven çeşitleri – orta dikmeli merdiven

Tek taraflı merdiven
Merdivenin taşıyıcısının duvar içine gizlenmiş halidir. Özel üretim olan basamaklar monte edilir. Basamaklar ahşap ve ya kromdan yapılır.

merdiven çeşitleri - Tek taraflı merdiven

merdiven çeşitleri – tek taraflı merdiven

Cam merdiven
Genellikle merdiven basamakları olarak cam malzemesine pek güvenilmez. Camın uygun kalınlığı ve destekleyici aksanlarıyla cam merdivenler estetik, modern ve sağlamdır.

merdiven çeşitleri - cam merdiven modeli

merdiven çeşitleri – cam merdiven modeli