Sponsorlu Bağlantılar

Hayatın her dönümünde farklı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Kimi zaman ağzımız kokuyor, kimi zaman dudağımız uçukluyor. İşte Cosmopolitan dergisinin derlediği 10 sağlık sorunu ve çözüm önerileri…

1YORGUNLUK
Şimdi çözün: Gözlerinizi kapayın ve ellerinizi karnınıza koyun. Böylece nefes alıp verirken karın bölgenizin beş saniyede bir inip kalkmasını hissedin. Yavaş ve dengeli nefes alıp vermek, stresinizi azaltıp tansiyonunuzu düşürecektir. Böylece yorgunluğunuzu üzerinizden atmış olacaksınız.
Kesin çözüm: Kadınlarda görülen kronik yorgunluk sorununun bir başka nedeni de kansızlık, ki bu da genellikle yoğun geçen adet dönemlerindeki kan kayıplarına dayanıyor. Günde 18 miligram yağsız et ve yeşil sebze yiyerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Tabii ki, durumunuzu doktorunuza danışmayı ihmal etmeden.

2- ARAÇ TUTMASI
Şimdi çözün: Seyahatte; özellikle uzun süreli uçak ve otobüs yolculuklarında ortaya çıkan mide bulantısı ve halsizlik hissi size sıkıntı verebilir. Bu sorun, gözleriniz ve iç kulağınız beyninize çelişkili sinyaller gönderiyorsa ortaya çıkar. Eğer yolculuk sırasında etrafa bakıyorsanız kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Bu nedenle ileri doğru bakarak seyahat etmelisiniz.
Kesin çözüm: Yolculuktan önce, protein ağırlıklı bir yemek yiyin. Az yağlı peynirli ve hindi fümeli bir sandviç ideal bir seçenek olabilir. Uzmanlara göre protein mide bulantısını karbonhidratlara göre çok daha az tetikliyor.

3- DUDAKTA UÇUK
Şimdi çözün: Bir an önce dudağınıza vazelin sürün. Yapılan araştırmalara göre nem, uçuğun sebep olduğu acı hissini azaltıyor.
Kesin çözüm: Dudaklarınızı aşırı soğuk ya da sıcaktan olabildiğince uzak tutun. Onları dağa çıktığınızda atkıyla, plajda ise yüzünüzü kapatan geniş bir şapkayla dış etkenlerden koruyabilirsiniz. Bu arada güneşe çıkarken de onları korumaya çalışın.

4- AĞIZ KOKUSU
Şimdi çözün: Bir kaşığı dilinizin üzerine yerleştirin ve arkadan öne doğru bastırın. Bu hareket dilinizin üzerini kaplayan mukusun içerisinde bulunan ve ağzın içinde kötü bir nefes oluşmasına neden olan bakterilerin yok olmasına yardımcı olur.
Kesin çözüm: Dişlerinizi düzenli fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Ağzınızın hiç kuru kalmamasına da özen gösterin. Çünkü ağız içi bakterilerinin en rahat gelişim alanları kuru ortamlardır. Ayrıca dil üstü dokusunu temizleyen fırçalar kullanabilirsiniz.

5- MİDE EKŞİMESİ
Şimdi çözün: Bir bardak sütle midenizdeki yanmayı bastırabilirsiniz. Sütün pH derecesi, boğazınızın ve midenizin yanmasına sebep olan asidi nötralize eder.
Kesin çözüm: Eğer midenizin ekşimesi günlük aktivitelerinizi etkileyecek derecede ağırlaştıysa asitli yiyeceklerden kaçınmaya çalışın. Domates sosu, alkol ve kızarmış gıdalar yüksek oranda asit içerirler.

6- KAS KASILMASI
Şimdi çözün:
Kaslarınızı esnetin ve 30 saniye boyunca öyle kalmasını sağlayın. Kramp geçene kadar bu egzersizi aralıklarla tekrarlamaya devam edin. Uzmanlar, esnemenin kramp oluşumuna sebep olan sinirleri yatıştırdıklarını söylüyorlar.
Kesin çözüm: Kasların kasılması potasyum veya kalsiyum eksikliğinden de kaynaklanıyor olabilir. Spor yapmadan yarım saat önce, bolca potasyum içeren muz ya da her iki besin maddesini de içeren yeşilliklerle dolu bir tabak salata yemek bu şikayeti çözmenize yardım edecektir. Bunu sakın unutmayın!

7- MEVSİMSEL ALERJİ
Şimdi çözün: Alerjinizi tetikleyen bir ortamda bulunuyorsanız hemen oradan uzaklaşıp az nemli bir yere gitmeye çalışın. Ayrıca doktorlar, her zaman yanınızda bir maske ya da gözlük bulunması gerektiğini söylüyorlar, böylece anında size alerji yapan faktörlerden korunabilirsiniz.
Kesin çözüm: Doktorunuzdan sadece alerji hapları hakkında değil, aynı zamanda alerjiye eğilimli olan metabolizmaların korunmasını sağlayacak özel iğneler hakkında da bilgi alabilirsiniz.

8- ŞİŞKİNLİK VE GAZ

Şimdi çözün: Uzun bir süre boyunca hareket etmeden oturmak karnınızda ya da bağırsaklarınızda gaz baloncuklarının oluşmasına sebep olabilir. Özellikle aerobik gibi egzersizlerle vücudunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz.
Kesin çözüm: Soda ve fasulye gibi yiyeceklerle içecekler genelde şişkinliğin suçlusu olarak bilinirler. Fakat her metabolizma birbirinden farklıdır. Bu nedenle kişiye özel besin intoleransı testlerini yaptırmanız önemli olacaktır. Böylece hangi gıdaların sizde şişkinliğe neden olduğunu rahatlıkla öğrenebilir ve hayatınızı kolaylaştıracak önlemleri alabilirsiniz.

9- ENDİŞE
Şimdi çözün:
Biraz dans edin! Uzmanlar şarkı söylemenin ve dans etmenin beyinde stres hormonlarını salgılayan bezlerin çalışmasını yavaşlattığını vurguluyor.
Kesin çözüm: Düzenli bir şekilde ter atın. Yapılan araştırmalar günde 20 dakika egzersiz yapan insanların, yapmayanlara göre çok daha pozitif olduklarını ortaya çıkardı.

10- AŞK ACISI
Şimdi çözün:
Yapılan bir araştırmaya göre sevilen biriyle konuşmak, endişeyi azaltan progesteron (yumurtalıkta bulunan ve gebelik oluşumunda rol oynayan bir hormon) hormonunun seviyesinin yükselmesine yardımcı olur.
Kesin çözüm: Günün 20 dakikasını o günkü düşüncelerinizi ve hissettiklerinizi yazarak geçirin. Doktorlar, geçirilen travmatik olaylar hakkında tutulan bir günlüğün depresyon oluşumunu engellediğini söylüyorlar. Kısacası içinizi dökmek kırık bir kalbe her zaman iyi gelir!