Sponsorlu Bağlantılar

Kendisi ya da eşi sigortalı olan anneler, doğum sonrası emzirme ödeneği ya da süt parası adı altında devletten yardım alabiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Devlet, doğum yapan sigortalı veya sigortalının eşine süt parası veya birbaşka deyişle “emzirme ödeneği” adı altında yardım yapıyor, ancak bundan vatandaşların haberi yok.

5510 sayısı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 16′ncı maddesinin üçüncü fıkrasına göre doğum yapan sigortalı kadına ve sigortalı erkeğin sigortasız eşine 2010 yılı fiyatlarına göre 75 TL ödenek veriliyor.

Doğumla ilgili emzirme ödeneğinden yararlanmak için sigortalının işyerinden alınacak Vizite kağıdı, doğum raporu ve bebeğin nüfus cüzdanı ile birlikte SGK müdürlüklerine başvurmalısınız. Ödemeler ise belgelerin SGK müdürlüğüne müracaatı müteakip PTT aracılığıyla sigortalıya gönderiliyor.

Emzirme ödeneğinden yararlanabilmek için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün prim ödenmesi olması gerekiyor. Ancak hakkınızı kaybetmemeniz için 5 sene içinde bu ödenekten faylanabilmek için müracaat etmelisiniz.

Emzirme ödeneği hakkında kanun şöyle diyor:

Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, 4/ (a) ve 4/(b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan; kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine süt parası denilen emzirme yardımı verilmesi hükme bağlanmıştır.

Süt Parası Nereden Alınır?

Süt parası doğum izni rapor tarihi bittikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından PTT Bank a adınıza yatırılmak suretiyle ödenir. Kimlik Belgenizle PTT Bank şubelerine başvurmanız yeterlidir. Sosyal Güvenlik Kurumuna şahsen başvuru şart olmamakla birlikte internet üzerinden hastane bildirimlerin uzun sürmesi sebebiyle genellikle Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilir.

Süt Parası Nasıl Alınır?

120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi ödenmiş olmak şartıyla sigortalı iseniz kendiniz , eşiniz sigortalıysa eşiniz süt parası alabilir.

-2009 yılı Ocak ayından itibaren süt parası 70 liradır.Süt parası genel olarak doğum izni parasıyla birlikte ödenir.

SGK ya giderken yanınızda getirmeniz gereken belgeler:

* Doğum Belgesi,

* Vizite Kağıdı,

* Hastane tarafından Rapor, Doğum Belgesi bilgileriniz işyerinizden çalışma durumu bilgileriniz SGK sistemine işlenmiş olmalıdır. Elinizde varsa bu belgelerin 1 nüshasını yanınızda bulundurmanız yerinde olacaktır.

Konu ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu Alo 170 Kayıtdışı İstihdam ve Sosyal Güvenlik Bilgi Hattına danışabilirsiniz.

Emzirme Ödeneği, Emzirme Ödeneği Başvurusu, Emzirme Ödeneği Hesaplama, Emzirme Ödeneği İçin Gerekli Evraklar, Emzirme Ödeneği İçin İstenen Belgeler, Emzirme Ödeneği Kaç Ay Alınıyor?, Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır?, Emzirme Ödeneği Ne Kadar?, Emzirme Ödeneği Ne Zaman Alınır?, Emzirme Ödeneği Nedir?, Emzirme Ödeneği Nereden Alınır?, Emzirme Ödeneği Sorgulama, Emzirme Ödeneği Yardımı, Süt Parası, Süt Parası 2010,Süt Parası 2011, Süt Parası Hesaplama, Süt Parası İçin Gerekli Evraklar, Süt Parası İçin İstenen Belgeler, Süt Parası Kaç Ay Alınıyor?, Süt Parası Nasıl Alınır?, Süt Parası Ne Kadar?, Süt Parası Ne Zaman Alınır?, Süt Parası Nedir?, Süt Parası Nereden Alınır?, Süt Parası Sorgulama, Süt Parası SSK, Süt Parası Yardımı