Sponsorlu Bağlantılar

Cep Telefonu IMEI Numarası Nedir? IMEI Numarasını Nasıl Sorgularız, IMEI Numarasını Nasıl Öğreniriz? Öğrenmek için yazının devamını okuyun.

IMEI Numarası Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

IMEI Numarası, Uluslararası Mobil Cihaz Kodu (IMEI, İngilizce: International Mobile Equipment Identity) kelimelerinin kısaltılmış hali olup her bir GSM telefon cihazına , telefon üretilirken yüklenen  bir numaradır. IMEI numarası her bir cihazın kimlik numarası olup tek ve benzersizdir.

IMEI Numarasını Nasıl Sorgularım, IMEI Numarasını Nasıl Öğrenirim?

Cep Telefonunuzun IMEI Numarasını bilmiyorsanız *#06# yazıp YES tuşuna basarak telefonun seri numarasına (IMEI numarasına) ulaşabilirsiniz.

Cep Telefonunuzun Kayıtlı Olup Olmadığını, Kaçak Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Yukarıda öğrendiğiniz bu IMEI numarasını aşağıdaki ekranda yazıyoruz , kodu da onun altındaki yazı alanına yazıyoruz ve sorgulama işlemini yapıyoruz.
Eğer cep telefonunuz kayıtlı yani kaçak değilse aşağıdaki resim karşınıza çıkıyor.

IMEI  Numarası İle İlgili Bilinmesi Gerekenler?

Beyaz liste:
Elektronik haberleşme bağlantısı açık cihazlara ait IMEI numaralarından oluşur.

Kara liste:
Kaçak, kayıp veya çalıntı cihazlara ait olan ve elektronik kimlik bilgisi değiştirilen cihazlara ait IMEI numaralarından oluşur.

Gri liste:
Beyaz ve kara liste dışında kalan ve elektronik haberleşme bağlantısı açık olan cihazların IMEI numaralarından oluşur.

Eşleştirilmiş Beyaz liste:
• Başvuru süresi içinde elektronik kimlik bilgisinin değiştirildiği tespit edilen cihazların IMEI numaraları ile kayıt ücretini yatıran kullanıcılara ait MSISDN numaralarının,
• Kanunun yürürlük tarihinden sonra elektronik kimlik bilgisinin değiştirildiği tespit edilen cihazların IMEI numaraları ile bu cihazlardan yasal olarak ithal edilen cihazın sahibine ait MSISDN numaralarının,
• İlgili işletmeci ile abonelik sözleşmesi yapan ve geçici süreyle Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan kişilerin kullandıkları cihazlara ait IMEI numaraları ile MSISDN numaralarının eşleştirilmesi
• GSM işletmecilerinin aynı IMEI numarasıyla kullandıkları test cihazlarının IMEI numaraları ile MSISDN numaralarının eşleştirilmesi ile oluşur.

Eşleştirilmiş beyaz listede bulunan bütün IMEI numaraları aynı zamanda kara listede bulunur. Eşleştirilmiş beyaz listede bulunan cihazlara ait IMEI numaraları sadece eşleştirildikleri MSISDN numaraları ile kullanılabilir.

Bireysel İthalat:
Yolcu (transit yolcular hariç) beraberinde getirilen cihazların gayri ticari nitelikteki ithalatını ifade etmektedir.

Elektronik Haberleşme:
Ses, görüntü, işaret, sembol ve elektrik işaretlerine dönüştürülebilen her türlü verinin kablo, telsiz, optik, elektrik, manyetik, elektromanyetik, elektrokimyasal, elektromekanik ve diğer iletim sistemleri vasıtasıyla iletilmesi, gönderilmesi veya alınmasıdır.

Elektronik Kimlik Bilgisi:
Telsiz cihazlarına tek ve benzersiz olarak tahsis edilmiş kimlik tanımınıdır.

Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihaz:
GSM şebekesinden hizmet alan ve IMEI numarası olan cihazdır.

IMEI numarası:
15 basamaklı Uluslararası mobil cihaz kimliğidir.

Kaçak cihaz:
Toplu veya bireysel olarak mevzuata aykırı bir şekilde ithal edilen ya da üretilen veya Kurum kayıtlarında yer almayan cihaz.

Elektronik Kimlik Bilgisi Değiştirilmiş Cihaz:
Elektronik kimlik bilgisi (IMEI numarası) değiştirilmiş ya da kopyalanmış olan cihaz anlamına gelmektedir.

MSISDN:
Mobil abone numarası (cep telefonu numarası).

cep tel imei kodu, cep tel imei kodu ogrenme, cep tel imei tuş, cep tel imei tuşları, cep telden imei ogrenme, cep telefonu imei ogrenme, cep telefonu imei sorgulama, cep telefonum kayıt dışı mı, imei bulma, imei kodu telefon, imei nasıl bulurum, imei nasıl ogrenilir, imei ne demek, imei nerede yazıyor, imei no, imei no bulma, imei no ne demek, imei no nerde yazıyor, imei no ogrenme, imei numarası, imei numarası ne demek, imei numarası ne işe yarar, imei numarası telefonun neresinde, imei numarısını nasıl bulurum, imei numarısını ogrenme, imei telefonun neresinde, imei telefonun neresinde yazıyor, kayit disi telefon, telefon imei kodu, telefonum kaçak mi, telefonum kayit dişi mi