Sponsorlu Bağlantılar

Dizüstü bilgisayarınızı sessizleştirmenin 5 yolu.
http://www.veteknoloji.com/resimler/haberler/20100922044729_netbook.jpg
Dizüstü bilgisayarınızın fanı gürültü konusunda çığrından çıkmak üzereyse, işte 5 kusursuz çözüm…

Dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlar kadar akıcı bir performans sunamasalar da, sundukları hareket imkanı ve pil ömrü ile artık günlük hayatın bir parçası oldular.

Sponsorlu Bağlantılar

Bununla beraber dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlara göre daha sessiz oldukları için tercih ediliyorlar. Ancak bazıları zaman içerisinde çok ses çıkartmaya başlayabiliyor. Ama merak etmeyin, çözüm var!

Bir dizüstü soğutucusu satın alın!

Dizüstü bilgisayarınızdan rahatsız edici bir gürültü geliyorsa, bunun sebebi elbette fanın oldukça hızlı çalışmasıdır.

Dizüstü bilgisayarı sessizleştirmenin en iyi yolu onları serin tutmaktır. İşte bu yüzden bir dizüstü bilgisayar soğutucusu almak, oldukça yararlı bir çözümdür.

Çalışan uygulama sayısını azaltın

Eğer normal şartlarda daha sessiz çalışmasını istiyorsanız o sayısız açık uygulamayı kapatın. Sadece üzerinde çalıştığınız, az sayıda uygulama açık kalsın. Gereksiz uygulamaları kapatarak hem sessiz, hem serin çalışan bir dizüstüne kavuşun.

Microsoft’un System Configuration Utility’sini kullanarak Windows ile başlayan uygulamaları ayarlayabilir ve dizüstünüze sessizliğin yanında hız kazandırabilirsiniz.

Temizlik

Dizüstü bilgisayarınızı açıp fanları temizleyebilirsiniz. Basınçlı hava, tornavida ve dikkat ile oldukça kolay bir işlem. Fana yapışan kirler için kuru bir dişfırçası kullanabilirsiniz. Ancak temizlikten önce garantinizin iptal olmayacağından emin olun.

Yazılım kurun

SpeedFan kurarak fanları takip edebilir, kısabilir, hızlandırabilir ya da kapatabilirsiniz. Yeter ki dizüstü bilgisayarınızın yanmasına sebep vermeyin!

Hafif işletim sistemi
Windows Vista gibi ağır bir işletim sistemi yerinde Windows 7 kurup kullanabilirsiniz.

Eğer daha da hafifini istiyorsanız Ubuntu kullanabilirsiniz. Linux üzerinde daha az uygulama aktif olarak çalışacaktır. Anti-virüs ve firewall uygulamalarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz ancak bunları kullanmama seçeneğiniz de var.

CHIP Online